جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مراسم نماز جمعه 7 بهمن1401 شهرستان قائم شهر

مراسم نماز جمعه 7 بهمن  1401 شهرستان قائم شهر با قرائت زیارت آل یاسین با نوای کربلایی محمد حاجیان و اجرای جناب آقای سعید طبری آغاز ، و پس از قرائت بیانیه ی مطالبه گری عفاف و حجاب توسط خانم ابراهیمی به نمایندگی از تشکل شهدای گمنام و اقامه اذان ظهر با نوای جناب آقای معصومی ، خطبه های نمازجمعه توسط امام جمعه قائم شهر و نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری قرائت شد.

ابوالشهیدین آیت الله معلمی در آغاز خطبه ی اول با قرائت آیات شریفه ی 32 و 33 سوره مبارکه محمد«ص»  کلام الله مجید ، فرمودند: امیدواریم خدای رحمان به همه ی ما توفیق اعمال صالحه و حفظ عمل عنایت فرماید . اصل عمل مهم است ، اما نگهداری نتیجه ی عمل مهم تر از اصل عمل است . انسان وقتی ایمان می آورد ارزشمند است ؛ ولی حفظ ایمان و ثبات قدم در مسیر ایمان، که میفرماید: الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلائِکَهُ  ؛ آنهایی که ایمان آوردند و استقامت ورزیدند ، فرشتگان رحمت بر آنها نازل میشوند و بشارت میدهند آنان را ؛ اما اگر ایمان آورده باشد و ایمان متزلزل شد و نتوانست حفظ ایمان کند ، که حفظ ایمان مهم تر و زحمتش بیشتر است . کما اینکه اصل پیروزی انقلاب اسلامی همت میطلبید و حضور و استقامت میطلبید و بحمدالله اتفاق افتاد . رهبریِ حکیمانه و امام گونه ی امام راحل ، از یک سمت ، و از سمت دیگر هشیاری ملت و مردم ، همراهی و استقامت ، نظام ستمشاهی را از پای درآورد و جمهوری اسلامی را برپا کرد . این صفحه از یک ورق بسیار زرین و زیبای نظام اسلامی ؛ و صفحه ی دیگر استقامت و پایداری در برابر تهدیدات دشمن ، که این هم بسیار مهم و شاید مهم تر از اصل قضیه باشد .  

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیات مبارک سوره ی محمد«ص» کلام الله مجید فرمودند:اینگونه نیست که انسان همیشه آگاهانه منحرف بشود و بخواهد انحراف پیدا کند ، بلکه گاهی به ظاهر نمیخواهد انحراف پیدا کند ، ولی در اثر غفلت گرفتار میشود . انسان باید هشیار باشد که گاهی ناخواسته گرفتار جریان نفاق نشود . مردم را از راه مقاومت در مسیر ایمان به خدا باز داشتن نفاق است ، که به کفر کشیده میشود . گاهی آدم از خانواده کافر است و پدر و مادر و خودش کافر هستند و دشمنی با اسلام دارند و به پیغمبر اسلام توهین میکنند و قرآن را هتک میکنند ، مثل آنچه که امروزه در فرانسه و سوئد اتفاق می افتد . یا اینکه اینطور نباشد و مسلمان بوده باشد و اما با دشمنان اسلام و مسلمین دست در دست هم نهاده باشد و در صف آنان قرار گرفته باشد و خواسته یا ناخواسته مردم را از راه مقاومت در مسیر ایمان به خدا باز میدارد . این روش و این شیوه منتهی به کفر میشود . یعنی اول مسلمان بود ، قدم به قدم با نامسلمان همراهی کرد ، این همراهی با نامسلمان ، انسان را به کفر میکشاند. بعد از آنی که اصل هدایت ، مسیر روشن بندگی خدا و حقایق امور برای او روشن شده ، اما معذلک دشمنی کردن در عمل را دارد . گاهی دشمن اعلان جنگ میکنم گاهی هم نه ، بلکه کار دشمنی را ارام آرام پیش میبرد . این قسمت دوم خطرناکتر از قسمت اول است . اگر اول دشمن اعلام جنگ کرد ، مومن مسلمان میفهمد و میشناسد که دشمن است . اما وقتی که آرام آرام افکار مسلمان ها را بخواهد عوض کند ، این بسیار خطرناک تر ازآن اعلام جنگ دشمن است .

امام جمعه قائم شهر افزودند: گاهی برای بعضی از منحرفین سیاسی ، دیگران سنگ به سینه میزنند که او مثلاً در انقلاب سابقه داشته است ؛ بله ولی رهبر انقلاب که امام راحل بود ، میفرمود: ملاک حال فعلی افراد است . درست است که در گذشته ممکن است شخص سابقه ی خوبی داشته باشد ، اما آیا آن سابقه ی خوب را حفظ کرد و همچنان ثابت قدم مانده ، یا ضایع و خراب کرده است ؟ اگر ضایع کرده باشد ، آن اعمال صالحه هم ضایع میشود . اگر میخواهیم به درستی خدا را اطاعت کنیم ، باید اطاعت از رسول را هم داشته باشیم . بعضی از آدم های بلانسبت جمع مومنین ، کج فهم یا مُغرض بیایند و بگویند که «چه فرقی دارد بین حکومت شاه یا فقیه ؟ » ، نعوذبالله ، پناه بر خدا ؛ خدا کند که این آدم از روی نفهمی فقط این حرف را بزند ، وگرنه اگر از روی فهم دارد اغوا میکند مومنین را ، در حالی که خدا آیه فرستاده درباره ی پیغمبر که وَ ما یَنطِقُ عَنِ الهَوى‏* إِنْ هُوَ إِلا وَحْیٌ‏ یُوحى ، که درمورد پیغمبر گمان بد مبرید که هرچه میگوید وحی است که بر او الهام شده است ، و در عصر غیبت هم گفتند فقیه عادل ، که اگر فقیه باشد و عادل باشد ، هرگز از پیش خود حرف نمیزند ، بلکه بر موازین دین خدا حرف میزند . اگر دستوری میدهد ، اگر حکمی میکند ، منطبق با معیارهای مکتب اهل بیت است . اگر نعوذبالله غیر از این عمل کند دیگر فقیه عادل نیست . حال اینکه چه کسی باید بشناسد که ایشان فقیه عادل هست یا خیر؟ آیا هرکسی براساس سلیقه ی شخصی خودش میتواند ؟ یا اینکه باید به خبره ی متدین مراجعه کند برای این مهم ، و از آشنایان فَن  نظر بخواهد ؟ در استمرار اطیعوالرسول ، جانشین رسول ، امیرالمومینن ، امامان معصوم ، یکی بعد از دیگری و در عصر غیبت ، فقیه عادل نایب عام ولی الله الاعظم حجت بن الحسن المهدی است . برهمین اساس بود و نکته همین بود که امام راحل در سل 58 موقع تدوین قانون اساسی ، فرموده بودند که ولایت فقیه چیزی است که خدای رحمان درست کرد ، ولایت فقیه همان ولایت رسول الله است ؛ یعنی در استمرار آن ولایت ، و در طول آن ولایت است ، و نه این که یک ولایت دیگر در کنار ولایت پیغمبر باشد.

ایشان در ادامه افزودند:خب متأسفانه مسئولین کمتر حضور پیدا میکنند که اینجا تذکر ما را بشنوند . بحمدالله جناب آقای فرماندار فرزند شهید و عنصری متدین هستند و اکثراً حضور پیدا میکنند ، و از آنجایی که در شهرستان دو نمازجمعه برگزار میشود ، گاهی اینجا و گاهی در آن محل حاضر هستند و اگر عذری نداشته باشند مقید هستند . ولی سایر مسئولین متأسفانه کمتر حضور دارند .

خطیب نمازجمعه شهرستان در آغاز خطبه دوم با ذکر اله و اهداء سلام به محضر آل الله و ، دعوت خود و جمیع نمازگزاران به تقوای الهی ، ضمن تشکر از قرائت بیانیه ی مطالبه گری عفاف و حجاب توسط خانم ابراهیمی به نمایندگی از تشکل شهدای گمنام در پیش از خطبه ها ، فرمودند: ماه رجب فرارسیده است . خدا را شاکر باشیم ، که بار دیگر رجب و ان شاءالله برکات رجب را درک میکنیم.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان قائم شهر افزودند: مناسبت مهم هفته ی پیش رو ، همزمان با سالروز ولایت باسعادت امام جواد«ع» ، روز ی که بعد از قریب به 15 سال ، یعنی بیشتر از 14 سال ، امام راحل از تبعید در 12 بهمن برگشت. همان روز ، چهارشنبه ، سالروز ولادت امام جواد«ع» هم هست . مناسب با دهه فجر ، و مناسب با حرکت امام و پیروزی انقلاب ، یک جمله ی زیبا و تاریخی که حتماً ترجمه اش را میتوانید به خاطر بسپارید که امام جواد میفرمود: الثقه بالله تعالی ثمنٌ لکل غال . اگر میخواهید به یک جایگاه قیمتی و ارزشی دسترسی پیدا کنید ، ثقه ی به خدا داشته باشید . ثقه به خدا یعنی اعتماد به خدا کردن. یعنی نگاه کردن کاسب به میزان خدایی در معامله ، که اگر میزان خدایی را رعایت کند ، اینجا است که خدا اورا تعالی میدهد . ولی آنجایی که فکر سود بیشتر کرد ، آنجا اعتمادش و توکلش به آن سود میشود و نابود خواهد شد. اعتماد و توکل به خدا و پایبندی به دین خدا ، باعث گرانقدر شدن خواهد شد که در گروِ این است که به غیر خدا دل نبندیم .اعتماد به خدا نردبانی است که به هر مرتبه ی بلندی که انسان بخواهد برسد ، این اعتماد به خدا است که بشر را به آن جایگاه خواهد رساند . خیلی ها سعی داشتند که امام را از ادامه ی این شیوه و رفتار و روش منع کنند . ولی او تنها و تنها دلش به خدا و اجرای فرمان خدا و انجام و مسئولیت هایی که متوجه انسان میشود در شرایط مختلف برای انسان .اگر انسان پاینبد به انجام وظیفه ی الهی باشد ، خدا او را تنها نخواهد گذاشت .

آیت الله معلمی افزودند : این ایام ، که در مقاطع مختلف گذشته هم بوده ، اسلام ستیزی و اسلام هراسی ، شیوه ی دشمنان بوده است و از همان روز اول با پیغمبر خدا مخالفت کردن و پیغمبر را نعوذبالله تهمت بستن ، و استهزاء و اذیت و آزار رساندن و هتک حرمت داشتن ، و همچنان در طول تاریخ ، با مقدسات دین خدا ، هستند عوامل استکبار زمان ، که ستیز کنند . اهانت به مقدسات مثل اهانت به رسول اکرم و قرآن کریم . در فرانسه یک هفته نامه ای است به نام شارلی ابدو ، که مسئولین آنجا مدعی این هستند که این نشریه مطالبی فکاهی منتشر میکند و نشریه آزاد است ، و این حرف ها هم صرفاً برای اینکه خودشان را از مسئولیت کنار بکشند . ولی در حقیقت برای توهین و مذمت اولیاء خدا دارند کار میکنند . آن کتاب آیات شیطانی که آن نانجیب نوشته بود و اخیراً هم به سزای عملش رسیده ، خب اینها را میبینیم که در مقاطع مختلف بوده است و این نیست که فقط الآن پیدا شده باشد ؛ مرحله به مرحله اینها شیطنت های اینچنینی داشتند و همانگونه که یهودیان صدر اسلام ، انواع آزار و اهانت ها را به پیغمبر روا میداشتند ، امروز صهیونیسم جهانی ، مقابله با اسلام ، چه شیعه و چه سنی ، ادامه میدهند . بعضی از مومنین گله مند بودند که : «چرا نسبت به اهانت به قرآن ، به سرعت عکس العملی در جمهوری اسلامی اتفاق نیافتاد ؟ و اگر توهین به امامت میشد ، به سرعت اقدام میکردید » . خب پاسخ به این سوال این است که اگر مختصری خویشتنداری و تأخیر میشود و از دیگر کشورها فریاد بلند میشود ، برای این است که استکبار بداند اسلام تنها نیست ، و اسلام منحصر نیست به جمهوری اسلامی ، بلکه اسلام زنده است در کشورهای اسلامی و مسلمین هم بیدارند و اینگونه نیست که جمهوری اسلامی فقط در این امور جلودار میشود ، بلکه مردم مسلمان هم بیدارند و گاهی جلوتر از جمهوری اسلامی هم حرکت میکنند و اگر در برابر اهانت به امامت و ولایت ، ملت ایران حساس است ، چون ولی خدا حجت خدا است . امامت را توهین کردن قدم اول است ، و قدم بعدی توهین به رسالت میشود و قدم بعدی توهین به توحید و عبودیت و بندگی خواهد بود . گاهی هرکسی یک چیزی به فکرش رسیده ، بدون اینکه مثلاً از خبره و اهل فن سوال کند و علتش را جویا بشود ، خب مینویسند و میگویند ، که ان شاءلله سوء نظری ندارند . امروز در سرتاسر کشور ابراز تنفر و انزجار از این اقدام پلید عوامل استکبار به نمایش گذاشته خواهد شد و اجتماعی بعد از نماز ، بیرون فضای مصلی ، همصدا مومنین ان شاءالله در محکومیت این اقدامات رذیلانه و پست و زشت فریاد خواهند زد .

در قسمت پایانی خطبه دوم ،  اسامی شهدایی که هفته ی پیش رو سالگرد شهادت ایشان است توسط آیت الله معلمی قرائت شد.

در پایان خطبه ها ، نمازجمعه شهرستان به امامت ابوالشهیدین آیت الله معلمی و تکبیر نماز با نوای جناب آقای سعید دهنوی اقامه شد.

پس از اقامه مراسم نماز جمعه ، نمازگزاران و مردم ولایتمدار شهرستان قائم شهر ،  در محکومیت اهانت به قرآن کریم و مقدسات دین مبین اسلام ، و سکوت مجامع بیت المللی ، تجمع اعتراضی برپا کردند .

 

مطالب مرتبط

مراسم گرامیداشت مقام شامخ رئیس جمهور شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان شهیدش ، همراه با مراسم نمازجمعه 4 خرداد 1403 به روایت تصویر

پیش از ظهر جمعه مورخ 4 خرداد 1403 ، مراسم گرامیداشت مقام شامخ رئیس جمهور شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان شهیدش ،

ادامه مطلب

پیام آیت الله علی معلمی«عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قائم شهر» در پی شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی «رئیس جمهور شهید ایران اسلامی»

بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا سرمایه بزرگی را

ادامه مطلب