جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مراسم نمازجمعه 1396/7/7 شهرستان قائم شهر به روایت تصویر

خطبه های نماز جمعه 1396/7/7 شهرستان قائم شهر ، توسط امام جمعه قائم شهر و نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری قرائت شد.

ابوالشهیدین آیت الله معلمی در آغاز خطبه ی اول با قرائت آیه ی 28 سوره ی مبارکه ی حدید و تفسیر این آیه ی مبارکه ، فرمودند: مسیحی ها خداباورند ، و یهودی های متدیّن هم خداباورند ، یعنی در دسته ی موحّدان قرار دارند و اعتقاد به وحدانیت خدا را غیر از مسلمان ها ، ادیان دیگر آسمانی که تحریف نشده اند ، در دل دارند.

ایشان افزودند : ایمان به خدا ثمره ای دارد ، و ایمان به رسول هم ثمره ای دیگر دارد که اگر به هردو ایمان آوردید ، صاحب «کِفلَین» یعنی دو نصیب از رحمت الهی خواهید بود .

ایشان در ادامه فرمودند: این که آیه می فرماید ای کسانی که ایمان آوردید ، تقوای الهی پیشه کنید و ملاحظه ی خدا را داشته باشید تا امر الهی اطاعت و نهی الهی طرد بشود ، برای بهره بردن خود انسان است ، هم در دنیا و هم در آخرت.

ایشان در  قسمت پایانی خطبه اول با اشاره به اینکه آقا امام صادق «ع» فرمودند : «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ آمِنُوا بِرَسُولِهِ یؤْتِکمْ کفْلَینِ مِنْ رَحْمَتِهِ (الحسن والحسین) ، که ایمان بیاورید به خدا و تقوا پیشه کنید ، که خدای رحمان   ، دو نصیب و دو بهره برای هدایت شما ، یعنی حسن و حسین را عنایت می فرماید . که حسنه ی دنیا و آخرت به جای خود ، ولی مصداق و مظهر رحمت الهی ، یعنی حسن و حسین ، حق و درست است.

ایشان با قرائت این دعا که: (یا رحمه الله الواسعه و یا باب نجاه الاُمه ما خاب مَن تمسّک بک ) افزودند: باب رحمت الهی است اباعبدالله الحسین ، و باب نجات امّت است و هرکه به او تمسک بجوید ضرر نکرده است ، و هرکه از خاندان رسالت و عصمت فاصله گرفت ، ا وضرر کرده و زیان برده است.

آیت الله معلمی در آغاز خطبه دوم با سفارش خود ،  برادران و خواهران نمازگزار به تقوای الهی و پرهیز از گناه و معصیت ، و دعوت به اصرار در انجام واجبات الهی فرمودند :  در همه ی امور به یاد خدا بودن ، و ملاحظه ی موازین دین را داشتن ، مصداق تقوا میشود.

آیت الله معلمی با اشاره به سالروز شهادت شهید هاشمی نژاد در سال 1360 افزودند: سال 1360 ، حوادث شیرین هم داشت ، ولی حوادث تلخ و سنگینش بیشتر بوده است ، که شخصیت های بزرگی در سال 1360 از ملّت گرفته شده است.

ایشان افزودند: امام راحل در پیامی به مناسبت شهادت این شهید عزیز ، هم جوانمردی او و هم فضل و کمال او را اشاره داشتند.

ابوالشهیدین آیت الله معلمی ادامه دادند: این شهید بزرگوار ، هیچ مسئولیتی  ، نه در دستگاه قضایی و نه در دستگاه اجرایی نداشت ، بلکه صرفاً عنصر علمی و آموزشی و فرهنگی بود و جریان نفاق از اندیشه و زبان گویای او سخت آزرده بود ، لذا تصمیم به قتل او گرفته بودند در چنین روزی در سال 1360 که البته در همان روز ، حادثه ی تلخ و سنگین دیگری اتفاق افتاده بود که پس از پایان عملیات موفقیت آمیز ثامن الأئمه ، در سال 1360 ، جمعی از فرماندهان ارتش و سپاه ، با هم از اهواز ، سوار هواپیمای نظامی سی یکصد و سی شده بودند که بیایند تهران خدمت امام راحل ، گزارش عملیات و وضعیت موجود جبهه ها را خدمت امام به عرض برسانند که داخل آن هواپیما ، بیست و هفت نفر از رزمندگان مجروح را هم سوار کرده بودند بیاورند تهران برای درمان که منتقل بشوند به بیمارستان ها و سی و دو تن از اجساد شهدا را هم در همان پرواز داشتند ، که سی کیلومتر مانده بود به فرودگاه مهرآباد ، این هواپیما دچار حادثه شد و در بیابان کهریزک سقوط کرد و در نتیجه ، سرلشکر ولی الله فلاحی جانشین ستاد مشترک ، سرتیپ موسی نامجو وزیر وقت دفاع ، سرتیپ جواد فکوری فرمانده نیروی هوایی وقت ، سرتیپ یوسف کلاهدوز  قائم مقام سپاه وقت ، محمد علی جهان آرا فرمانده سپاه خرمشهر ، در آن حادثه به شهادت رسیدند . برای هر کشور و ملتی یک چنین خسارتی کافی بود که آن دولت و نظام و ملت را از پای در بیاورد ، ولی درود خدا به ملت رشید و با استقامت ایران ، که اینهمه گرفتاری ها را پشت سر گذاشتند ، ولی قد خم نکردند در برابر دشمن و سربلند و سرافراز ایستادند .لذا چه الآن و چه آینده ، مسئولین ما باید متوجه باشند که نباید این ملت را ، این سرمایه ی پشتوانه ای را سبُک و ارزان بدانند.

ایشان افزودند : امام راحل در باره ی این عزیزان فرموده بودند که : اینان خدمتگزاران رشید و متعهدی بودند و با سرافرازی و شجاعت در راه هدف و در حال خدمت به جوار رحمت حق شتافتند.

ایشان با اشاره به تاسوعا ، روز محاصره ی اباعبدالله و اصحابشان فرمودند: آقا اباعبدالله یک شب مهلت خواست پس از هجوم دشمن ، برای حب و دوست داشتن نماز.

ایشان با بیان این که فردا در عصر تاسوعا ، طبق سنّتی حَسَنه ، اجتماع بزرگی در مقابل حسینیه عاشقان ثارالله برقرار خواهد بود فرمودند: از آنجا که به واسطه ی تصویر برداری و صدا و سیما و وسائل ارتباط جمعی ، خبر ها به سرعت انعکاس پیدا میکند و منزلت مردم مؤمن این شهر و مراتب ارادت مومنین و شیعیان نسبت به اباعبدالله الحسین به نمایش گذاشته میشود ، لازم است که هم اهمیت بدهیم برای حضور و هم اهمیت بدهیم برای حفظ نظم و آرامش ، تا بی نظمی نباشد ، و اگر پیشنهادی از طریق مسئولین فردا میشود رعایت بشود ، تا ان شاءلله یک برنامه ی بسیار باشکوهی به خواست خدا با همت مومنین و کمک دستگاه های مختلف برگزار شود.

ایشان با اشاره به مناسبت های هفته ، و تأکید بر نهم مهرماه ، به عنوان روز همبستگی و همدردی با کودکان فلسطینی فرمودند: در چنین روزی محل اسکان آوارگان فلسطینی را اسرائیلی ها بمباران کرده بودند  و کودکان زیادی را به شهادت رساندند و بعضاً مجروح و ناقص العضو در جامعه گذاشتند .

آیت الله معلمی با اشاره به امروز ، به عنوان روز آتش نشانی و ایمنی ، با استفاده از تعبیر «عزیزان آماده و پا به کار آتش نشانی قائم شهر» ، از حضور ملبّس به لباس فرم ایشان در جمع نمازگزارن ، تقدیر فرمودند  و افزودند : امیدواریم که ان شاءلله همیشه در حال انتظار باشند و هیچگاه گرفتار عمل ، یعنی حوادث حریق و آتش سوزی نشوند .

ایشان افزودند : این عزیزان مطمئناً هیمشه آاده اند با توجه به ورزش های سنگینی که دارند ، مستمراً هیمشه خود را آماده نگاه می دارند تا خدای ناکرده در مواقع حادثه به سرعت وارد عمل شوند ، کما اینکه شهدای آتش نشان در قضیه ی حریق آن ساختمان معروف در تهران ، سعیشان بر خاموش کردن آتش و کم کردن خسارت بود  ، نه حفظ خودشان ، و در این مسیر از جان خودشان مایه گذاشتند.

ایشان با اشاره به تشییع پیکر بی سر شهید عزیز حججی ، در داخل این هفته ، فرمودند: دشمن آنقدر خشم داشت ، نه تنها سر را برید ، اکتفا نکرد و دست و پای او را هم قطع کرده بود ، اما واقعاً بدون اینکه دولت ، یا بنیاد شهید و سپاه دعوت کنند ، خودجوش یک موجی در کشور ایجاد شد و خیلی حکیمانه و دقیق ، مقام معظم رهبری نکته را بیان کرد و در تشییع پیکر ، حضور پیدا کردند در  آغاز صبح و آنجا با خانواده هم دیدار کرده و فرمودند: (خداوند شهید شما را عزیز کرد ، ببینید چه غوغایی در کشور راه افتاده است ، همه ی شهدا پیش خدا عزیزند ، لکن یک خصوصیتی در این جوان وجود داشت ، و این که این موج سرتاسر کشور را گرفته کار خداست ، وهیچ کدام از کارهای خداوند بدون حکمت نیست ) .

ایشان با قرائت آیه ی شریفه ی {{وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ}} فرمودند : مقابله ی با باطل ، راه خداست ، حال اینکه آن مکان ، بدر ، اُحد ، کربلا ، یا ایران و غرب سوریه و عراق و یمن باشد.

آیت الله معلمی در پایان خطبه دوم ، مختصری از حوادث قبل از عاشورا را روایت کرده ، و روضه ی اباعبدالله الحسین را قرائت فرمودند.

1e6v_img_0999.jpg

rca6_img_1009.jpg

svoc_img_1016.jpg

fpm0_img_1028.jpg

sxlu_img_1049.jpg

g7fj_img_1073.jpg

mn1a_img_1079.jpg

hte_img_1081.jpg

w8ax_img_1086.jpg

pyq_img_1090.jpg

x7wi_img_1091.jpg

j6qv_img_1094.jpg

rx8n_img_1107.jpg

l9kw_img_1108.jpg

088t_img_1111.jpg

vsvc_img_1113.jpg

ngid_img_1119.jpg

مطالب مرتبط

مراسم گرامیداشت مقام شامخ رئیس جمهور شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان شهیدش ، همراه با مراسم نمازجمعه 4 خرداد 1403 به روایت تصویر

پیش از ظهر جمعه مورخ 4 خرداد 1403 ، مراسم گرامیداشت مقام شامخ رئیس جمهور شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان شهیدش ،

ادامه مطلب

پیام آیت الله علی معلمی«عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قائم شهر» در پی شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی «رئیس جمهور شهید ایران اسلامی»

بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا سرمایه بزرگی را

ادامه مطلب