جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مراسم نمازجمعه 24 تیرماه 1401 شهرستان قائم شهر به روایت تصویر

مراسم نمازجمعه 24 تیرماه 1401 شهرستان قائم شهر [ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده] ، با استقرار پایگاه سنجش سلامت و میز خدمت و پاسخگوییِ ادارات تأمین اجتماعی و بهزیستی شهرستان قائم شهر به مراجعات مردمی آغاز ، و ضمن اجرای جناب آقای مصطفی یوسف پور ، پس از سخنرانی پیش از خطبه ها توسط آقای دکتر متدیّن«رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان قانون اساسی شهرستان قائم شهر» و اقامه اذان ظهر با نوای آقای سید سجاد ادیانی ، خطبه های نمازجمعه این هفته قائم شهر توسط امام جمعه قائم شهر و نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری قرائت شد.

ابوالشهیدین آیت الله معلمی در آغاز خطبه ی اول با قرائت آیه شریفه ی 29 سوره مبارکه {فتح} کلام الله مجید ، فرمودند: امیدواریم خدای رحمان ، همه ی ما را موفق بدارد ، که از امتان خاتم انبیا ، با اوصافی که در این آیه شریفه آمده است و به آن میپردازیم قرار بدهد و ما را در پیمودن راه تقوا ، راه اولیاء خدا ، موازین دین و کتاب خدای رحمان موفق بدارد و در التزام عملی به اوامر قرآن و در ترک نواهی قرآن ، یاری مان بگرداند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیات مبارک سوره ی فتح کلام الله مجید فرمودند: مومنین نسبت به همدیگر ، نسبت به اعضای خانواده ، همسایه ها ، فامیل ، دوستان و هم صنفان ، همه نسبت به همدیگر مسئولیت داریم .مَثل اصحاب و امت پیغمبر در انجیل ، مَثل یک زراعت ، که میبینیم چگونه رشد و شادابی و ثمره دارد آمده است . پس مومنین باید در مسلمانی خود شادابی و رشد داشته باشند و جوانه بزنند . دربِ مسجد باید به روی جوانان باز باشد ، نه اینکه گفته شود اینجا جای نماز است و نه جای جوان و شادابی اش . عزیزان ، جوان باید بیاید کنار شما یاد بگیرد . من و شما که همیشه نیستیم ، ما خواهیم رفت و پشت سر ما ، دیگران باید جایگزین بشوند . همانگونه که یک جوانه ی نتیجه ی یک دانه هسته در کنارش جوانه های دیگری بالا می آید ، در کنار هر فرد مومن امت خاتم انبیا ، باید افراد دیگری تربیت شوند ، رشد پیدا کنند . مسلمین باید کمک کنند همدیگر را ، سخت و محکم و با استقامت باشند در کنار و باا تکیه ی هم ؛ آنوقت کشاورز ، مزرعه را که میبیند ، لذت میبرد و خوشش می آید و اگر اصحاب و امتان پیغمبر اینچنین بالندگی داشته باشند ، کفار خشمگین خواهند بود . آنها میخواهند اصحاب پیغمبر خمود باشند ؛ آنها میخواهند اصحاب پیغمبر آخر الزمان ، نعوذبالله ذلیل باشند در برابر آنها ؛ اما به فضل الهی آنها باید آرزویشان را به گور ببرند ؛ چرا که امتان خاتم انبیا اهل استقامت خواهند بود . الذین قالو ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه .

آیت الله معلمی افزودند: در زمان حیات پیغمبر ، آن امت صدر اسلام پیغمبر را درک کرده بودند ، ولی با این حال بعضاً کارشکنی ، بعضاً نفاق پیشگی در محضر پیغمبر داشتند ؛ حالا اما این جوان هایی که در عرصه ی دفاع ، پیغمبر را ندیدند ، زمان نزول وحی نبودند ، یکی از نواب عام امام زمان ، یکی از سلاله ی پاک رسول خدا را اطاعت کردند ، به امید اطاعت از دین و کتاب خدا ، از جانشان مایه گذاشتند ، آیا اینها در منزلت و مقام از اصحاب دوران حیات پیغمبر کم می آورند؟ هرگز! . در میان اصحاب اباعبدالله الحسین که من حیث المجموع فرموده بودند بهتر از یارانم سراغ ندارم ، در مین آنها ظهیر بن قین است با سابقه ی سیاه ، حر بن یزید ریاحی است با سابقه ی سیاه ، که معذلک منقلب شدند و تغییر کردند و به شهادت رسیدند و درجاتی پیدا کردند . عزیزان ، نوجوانانی که گناه و معصیت نداشتند ، در عرصه ی دفاع حضور پیدا کردند و از جانشان مایه گذاشتند ، آیا اینها منزلت پایین خواهند داشت در بارگاه الهی؟ نه خیر . پس جامعه ی ما و مسئولان ما در برابر ایثار و فداکاری آنان باید احساس دین و احساس مسئولیت را فراموش نکند .

خطیب نمازجمعه شهرستان در آغاز خطبه دوم با ذکر اله و اهداء سلام به محضر آل الله و ، دعوت خود و جمیع نمازگزاران به تقوای الهی ، ضمن تشکر از جناب آقای دکتر متدین« رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان قانون اساسی شهرستان قائم شهر» که مطالبی را قبل از خطبه ها به اطلاع رساندند ، فرمودند: سالروز ولادت امام علی نقی امام هادی «ع» ، امام دهم ؛ روز ولادت ایشان است . آقا امام هادی«ع» فرمودند: کسی که اسیر نفس بشود ، نفس یعنی به دلخواه کار کردن ؛ اگر نخواهیم دلبخواه نباشیم ، باید موازین دین خدا را نگاه کنیم که اگر حلال است انجام بدهیم و اگر حرام است ترکش کنیم . گفتند غیبت حرام است ، ترک کنیم ، گفتند احسان به دیگران ثواب دارد انجامش بدهیم . خب این میشود رعایت دین خدا ، و اطاعت از خدای رحمان . ولی اگر نه ، کسی کاری به کار امر و نهی الهی ندارد ، هرچه که خودش تشخیص داد ، دنبال نفسانیات خودش است و منافع خودش را در هر مسیری ببیند . یک وقتی است که انسان منفعت میخواهد ، اما نمیخواهد ضوابط الهی را بشکند و زیر پا بگذارد ، بلکه در مسیر درست منفعت به دست بیاورد . اینجا مرحبا خواهد داشت . اما کسی که از هر راهی شده میخواهد منفعت به دست بیاورد ، او اسیر نفس است . یا فرض کنیم در جریان برگزاری انتخابات مختلف ، یکی به هر وسیله ی مشروع و نامشروع میخواهد متوسل بشود ؛ او اسیر نفس است . اما یک وقتی است که میخواهد ضوابط قانونی و اخلاقی را رعایت کند ؛ ین آدم دیگر اسیر نفس نیست . امام«ع» فرمود اگر کسی عملکرد او بر اساس نفسانیات او باشد ، این آدم اسیرنفسش است ، این آدم خدا را بندگی نمیکند . اگر خدا را بندگی کند نباید اسیر نفس باشد ، و باید بداند در معرض خطر است ، مثل آن آدمی که اسب چموش تربیت نشده را سوار شده است . سوار شدن به اسب چموش خطرناک است .

ایشان افزودند: امروز طریق درست شناسایی قبله اتفاق می افتد . در ساعت 13:57 ، به ساعت رسمی جمهوری اسلامی ایران . در این ساعت ، سایه یک معیار مستقیم صاف را که نگاه کنید ، سمت مقابل ، مسیرش مسیر قبله است . یعنی در این ساعت در امروز ، در مکه ، آفتاب دقیقاً بالای سر کعبه است .

رئیس شورای فرهنگ عمومی قائم شهرافزودند:فردا آغاز هفته ی بهزیستی و روز تأمین اجتماعی است  . بازوی تحقق عدالت اجتماعی ، میتواند همین تشکیلات تأمین اجتماعی باشد . تأمین اجتماعی ، آرامش و امنیت برای ایام پیری ، برای ایام بیماری ، برای لحظه ی فوت خواهد بود . خب هم باید مقررات را رعایت کرد ، و هم خود عزیزان دست اندرکار باید بیشتر بجنبند برای خدمت رسانی به افرادی که طبق مقررات قانونی ، حق دارند از این تشکیلات خدمت دریافت کنند . بخش درمان تأمین اجتماعی ، بخش بسیار مهمی هم هست ، و مورد نیاز خانواده ها هم هست . بهزیستی هم یک تشکیلاتی است که با این که اعتبار دولتی دارد ، اما معذلک اعتبار دولتی کافی نیست و خبردار میشویم و مطلع هستیم که نیازمندان و مشکل داران مراجعه میکنند ، مومنین و خیرین میتوانند از طریق بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی«ره» بخشی از گرفتاری این خانواده ها را مرتفع کنند که قطعاً مأجورند در پیشگاه خدای رحمان .

آیت الله معلمی افزودند: یکشنبه سالروز تأسیس شورای محترم نگهبان در سال 1359 . هیچ کشوری در دنیا نیست که یک چنین تشکیلاتی نداشته باشد . این تشکیلات در همه ی کشورها وجود دارد . تشکلات نظارتی در حد بالا . حالا بعضی ها عنوانش را دادگاه قانون اساسی گذاشتند و اسم دیگر و هر عنونی برایش بگذارند ، ولی این مجموعه ی نظارتی در حد عالی برای کشور در همه جا عقلایی است که وجود دارد و در قانون اساسی ما هم طراحی بسیار خوبی شده . حقیقتاً اینها کار بسیار سخت و مهمی دارند . و گاهی هم ناروا مورد اتهام قرار میگیرند . قبلاً عرض کردم و حالا باز هم تکرار میکنم : گاهی ممکن است برای انتخابات ریاست جمهوری ، انتخابات مجلس و یا انتخابات خبرگان ، صلاحیت کسی را احراز نکرده باشند ، یا اصلاً رد صلاحیت کرده باشند، و به یکی از بندهای آن قانون استناد میکنند ؛ آن بند قانونی این است که میگوید آن فرد التزام عملی به اسلام ندارد ، رد . ولی به غلط در جامعه تفسیر میشود که فلان کس یعنی مسلمان نیست و او را متهم کردند مسلمان نیست و این حرف ها . در حالی که این عدم التزام معنایش این نیست که او مسلمان نباشد . این عدم التزام معنایش این است که به آداب مسلمانی ملتزم نیست . یعنی اگر دو نفر آدم قابل قبول  ، ادای شهادت بکنند بگویند که روز ماه رمضان ما دیدیم ، مریض نبود و مسافر نبود ، ولی دیدیم که روزه خورد . خب طبعا عدم التزام به اسلام است . اگر یک چنین آدم روزه خواری را در انتخابات سلب صلاحیت کردند ، آنوقت شیون کند و بگوید به من گفتند تو نامسلمانی . اینگونه وقتی بگوید آن فرد ، این مظلوم نمایی و دروغ گفتن است . نگفتند تو مسلمان نیستی ،گفتند التزام نداری  . التزام ، یعنی پایبند بودن ؛ شورای نگهبان ، مرکب از شش تَن از فقها است . واقعاً از روز اول ، شخصیت های بزرگ علمی و اخلاقی و عملی و رفتاری ، و همچنان الی الآن ، همین قید برقرار است و عزیزانی که عضویت دارند ، متصف به همین صفات هستند . و شش نفر دیگر هم حقوقدان هستند که از سوی مجلس شورای اسلامی انتخاب میشوند . فقها را رهبری انتخاب میکند ، ولی حقوقدانان را نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برمیگزینند . و عزیزانی که در شهرستان ها هم همکاری دارند ، برای نظارت و برای مراقبت و برای اجرای انتخابات ، اینها هم نه مزدی دارند و نه مواجبی دارند ؛ واقعاً حرکت بسیجی و جهادی ، یکی از مصادیقش همین است که اینجاها همکاری میکنند .

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به در پیش رو بودن عید غدیر خم ، عید امامت و ولایت فرمودند: برای دینداری و بندگی خدا ، علی و فرزندان علی عَلَم و نشانه هستند و در روزگار خودشان عَلَم بودند ؛ و الآن هم مسیر آنها پیش روی ما است ، در عصر غیبت ، استمرار امامت و ولایت به صورت نیابت عام امام زمان«عج» ، فقیه عادل ، در جایگاه نیابت عام از ولی الله الاعظم حجه بن الحسن «عج» ،عَلَماً للاُمّه ، عَلَم و نشانه برای بندگی خدا ؛ راه را بشناسیم از کلام و از اشاره و هدایت او . برای اینکه بعد از رسول خدا ، جامعه گرفتار گمراهی نشود ، همیشه نیاز به عَلَم و پرچم است که جهت مشخص بشود ؛ این عَلَم امامت است که بعد از امامان معصوم در سایه ی ولایت فقیه تداوم پیدا کرده است.

در قسمت پایانی خطبه دوم اسامی شهدایی که هفته ی پیش رو سالگرد شهادت ایشان است توسط آیت الله معلمی قرائت شد.

در پایان خطبه ها ، نمازجمعه این هفته شهرستان به امامت آیت الله معلمی ، و تکبیر نماز با نوای جناب آقای سید سجاد ادیانی اقامه شد.

مطالب مرتبط

جلسه قرارگاه فرهنگی ائمه جمعه قائم شهر ، سیمرغ،جویبار،قراخیل، زیراب ، شیرگاه و پل سفید ، در دفتر امام جمعه قائم شهر ، برگزار شد + تصاویر

عصر شنبه مورخ 26 خرداد 1403 ، جلسه قرارگاه فرهنگی ائمه جمعه قائم شهر ، سیمرغ،جویبار،قراخیل، زیراب ، شیرگاه و پل سفید ، در دفتر

ادامه مطلب