جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مراسم نمازجمعه 17 تیرماه 1401 شهرستان قائم شهر به روایت تصویر

مراسم نمازجمعه 17 تیرماه 1401 شهرستان قائم شهر [ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده] ، با استقرار میز خدمت و پاسخگوییِ امور مالیاتی شهرستان قائم شهر به مراجعات مردمی آغاز ، و ضمن اجرای جناب آقای مهران شکری ، پس از سخنرانی پیش از خطبه ها توسط آقای دکتر حسینی«ریاست اداره دامپزشکی شهرستان قائم شهر» و اقامه اذان ظهر با نوای آقای حسن علیزاده ، خطبه های نمازجمعه این هفته قائم شهر توسط امام جمعه قائم شهر و نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری قرائت شد.

ابوالشهیدین آیت الله معلمی در آغاز خطبه ی اول با قرائت آیه شریفه ی 28 سوره مبارکه {فتح} کلام الله مجید ، فرمودند: امیدواریم خدای رحمان بر توفیقاتمان بر درک مفاهیم قرآن به کرمش بیافزاید ان شاءلله و همه ی ما را در پایبندی به موازین قرآن موفق بدارد .

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیات مبارک سوره ی فتح کلام الله مجید فرمودند: دین ، آیین زندگی و روش زندگی در این دنیا است ؛ چه در مسائل شخصی و چه در مسائل خانوادگی و چه در مسائل اجتماعی ، مجموعه ی آداب زندگی انسان ، میشود دین انسان . یک وقتی ممکن است دین انسان دین انحرافی بشود ، ولی یک وقتی هم دین حق و صحیح میشود . هرکسی گفت من دین دارم ، معنایش این نیست که حتماً راه درست میرود . دین را باید از معیارهای کتاب خدا دریافت کرد . اگر بر اساس معیارهای خدا ، دین و آیین زندگی را منطق شناختیم ، آن دین به حق است ، در مسیر هدایت است . دینی که مکمل همه ی ادیان است ، یعنی قدم به قدم ، پله به پله ، انسانیت ، و بشریت تعالی پیدا کرد در سایه ی رهنمود الهی و رهبری انبیا و فرستادگان خدا.

خطیب نمازجمعه شهرستان در آغاز خطبه دوم با ذکر اله و اهداء سلام به محضر آل الله و ، دعوت خود و جمیع نمازگزاران به تقوای الهی ، ضمن تشکر از جناب آقای دکتر حسینی«ریاست محترم اداره دامپزشکی قائم شهر» که مطالبی را قبل از خطبه ها به اطلاع رساندند ، فرمودند: دیروز ، سالروز شهادت امام پنجم ، امام باقر«ع» بوده است . آقا امام باقر به جابر فرمود که : ااگر میخواهی یار و ولی و دوست و همراه با ما باشی ، نمیتوانی به این جایگاه برسی مگر در یک صورت ، که اگر تمام اهل آبادی و شهر تو جمع بشوند و از تو تعریف کنند ، خوشت نیاید ، و اگر تو را تکذیب کنند ناراحت نشوی . یعنی معیارت قضاوت مردم نباید باشد ؛ چه در تکذیب برای تو ، و چه در تعریف برای تو . پس معیار باید چه باشد ؟ فرمود خودت را به کتاب خدا عرضه کن ؛ اگر روَنده ی راه قرآنی ، مسیر درستی در پیش داری ؛ آن وقت ، اگر  مردم چه درباره ی تو تکذیب کنند و چه در باره ی تو تعریف کنند ، وقتی خودت را پایبند به کتاب خدا نگه داشتی ، آسوده خاطر باش که در نهایت مشکلی نخواهی داشت .

رئیس شورای فرهنگ عمومی قائم شهر افزودند: عنوان فضای مجازی . این که شما نشسته اید و بنده اینجا ایستاده دارم صحبت میکنم ، این یک فضای حقیقی است که از این فضا تصویر برداشته میشود و داخل تلفن همراه پراکنده بشود ، آن وقت میگویند در فضای مجازی است . امیرالمومنین«ع» میفرماید  إِنَّمَا الدُّنْیَا دَارُ مَجَازٍ وَ الْآخِرَهُ دَارُ قَرَارٍ ، شبیه به همین معناست . دنیا دار عبور است و دار استقرار دار آخرت است . برای دنیا تنها خلق نشده ایم ؛ بلکه خلق شدیم که از دنیا بهره بگیریم ؛ دنیا به منزله ی مزرعه است و کشاورز زحمتکش از مزرعه استفاده میکند ، محصول برمیدارد برای معیشتش در خانه که آنجا محل استراحت و آرامش است . به همین نسبت ، ما در دنیا عاریه نشسته ایم . دنیا عاریت سراست و به دنیای دیگری که در واقع دنیای حقیقی آنجا است منتقل میشویم .

ایشان افزودند: این ایام ، واقعاً در شریط سختی به سر میبریم که اگر کمی دقت کنیم ، سخت تر از شرایط جنگ تحمیلی 8 ساله است ، چرا که در آن جنگ تحمیلی تجاوز دشمن آشکار بود . دشمن حمله کرد ، دشمن آمد شهرهای نوار مرزی را تصرف کرده بود ، و همه جنگ را حس کرده بودند و دشمن و دوست را میشناختند ؛ اما الان در این شرایط امروزی که استکبار جهانی ، تحت عنوان تحریم ، مضیقه هایی برای ما ایجاد کرد ، عوامل منطقه ای او ، عوامل داخلی او ، همزمان با این جنگ اقتصادی ، جنگ شدید و نرم روانی را علیه این ملت به شدت شروع کردند . در سختی ها معمولاً باید اهل ایمان تضرعشان به درگاه خدا افزایش پیدا کند و به خدا پناه ببرند و از خدا مسئلت داشته باشند ؛ اما عوامل تبلیغاتی شیطان ، با استفاده از این فرصت میخواهند جامعه را از عبودیت و بندگی خدا رویگردان بسازند . لذا میبینید ، مظاهر بی حجابی را گسترش میدهند ، سگ گردانی را گسترش میدهند ،و  اگر بخواهی کسی را نصیحت کنی ، بلافاصله بگوید بروید گرانی را حل کنید ؛ بله گرانی یک مشکلی است ، اما نعوذ بالله آیا مگر در گسترش بی بند و باری ، چاره میشود آن مشکلات؟ هرگز . بلکه بر مشکلات افزوده میشود . اینجا دشمن دوست نما میشود ؛ به ظاهر دوستانه گاهی حرف میزند ، لذا این خطرناک است ، چرا که شناسایی دوست و دشمن مشکل میشود . متقابلاً باید هشیار باشد انسان ، با فراست باشیم و فریب تبلیغات زهرآگین دشمنان را نخوریم . در جنگ تحمیلی ، دشمن در نوار مرزی رسوخ کرده بود ، اما الآن در جنگ فرهنگی و اعتقادی ، در همه ی خانه ها میخواهد نفوذ داشته باشد . به وسیله ی فضای مجازی و ماهواره ها . به ظاهر دلسوزی و خیرخواهی میکنند ، اما در حقیقت نتیجه ای را که در جنگ نظامی به دست نیاوردند ، میخواهند با استفاده از این فرصت دنبال کنند . و افراد ضعیف الایمان را به تجری و پرده دری وادار نمایند . شیطان بزرگ با اعمال تحریم های سنگین ، سختی معیشت و گرانی افسار گسیخته در افزایش قیمت ها را برای ما ایجاد کرد . در چنین شرایطی ، دولت ما دست به اصلاح امور اقتصادی زد ؛ پیدا است اگر چنین اقدامی نکرده بود ، همچنان می بایست مثل دولت قبلی برای پرداخت حقوق ، از بانک مرکزی استقراض کند و وام بگیرد ؛ معنایش این که چاپ پول بی پشتوانه و افزایش تورم سنگین کند . چاپ کردن پول بی پشتوانه اقتصاد فلج را فلج تر میساخت ، نه اینکه اصلاح کند . و گسترش فساد اقتصادی و رانت خواری را میتوانست در جامعه دامن بزند . در چنین شرایطی تکلیف ما چیست ؟ باید فریب تبلیغات مسموم را نخوریم .نعوذبالله در برابر دشمن غدار ، ذلیلانه تسلیم نشویم ، و باید مردانه استقامت کرد ، که وعده ی حق خدا پیروزی است . إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلَائِکَهُ  ، آنهایی که گفتند خدا و صادقانه استقامت کردند ، فرشتگان رحمت به یاری شان می آیند . ان تنصروالله ینصرکم . اما اگر در برابر شیطان کوتاه آمدی ، در سراشیبی سقوط قرار خواهی گرفت . در سایه ی دین خدا زندگی کردن و عزت ایمانی را حفظ نمودن ، مستلزم صبر و استقامت است ، و نتیجه ی آن قطعاً تحقق وعده ی الهی بر پیروزی و بر نصرت برای اهل ایمان خواهد بود .

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر قائم شهر فرمودند: ما گاهی گرفتار دولتمردان غرب گرا و کم تقید به ارزش ها بودیم، که به جای توکل به خدا ، میخواستند با کدخدا ببندند . اما حالا که بحمدالله افرادی متدین سر کار هستند ، متأسفانه بعضاً فرصت سوزی میکنند . باید گِلِه و انتقاد دردمندانه و برادرانه نسبت به بعضی از دولت مردان داشته باشیم . خطبه های نمازجمعه فرصت بیان مصالح و مفاسد امور اجتماعی است . نمیدانم چرا مازندران مورد بی مهری قرار میگیرد . رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل را متأسفانه به سرعت کنار زدند . مدیرکل آموزش و پرورش را ، از لحظه ای که انتخاب کردند ، چیزی نگذشت که اخیراً خبر استعفای تحمیلی او منتشر شد  . یک سال از عمر دولت میگذرد ؛ آیا این روش آزمون و خطا درست است ؟ آیا این ها مصداق فرصت سوزی نیست ؟ دستگاه با این عظمت آموزش و پرورش ، چرا باید چنین گرفتاری پیدا کند ؟ دستگاه بهداشت و درمان چرا باید چنین ملعبه قرار بگیرد ؟ گرفتار تزلزل در مدیریت میشویم . آیا این خسارت را چگونه باید جبران کرد ؟ چرا باید سرِ زبان ها باشد که وزارتخانه ها در برابر فشار نمایندگان مجلس کوتاه می آیند ؟ من عرض میکنم که چرا با آبروی افراد انقلابی اینگونه بازی میکنید ؟ مگر تکلیف شما وزرا و هیئت دولت و نمایندگان را رهبری معظم مشخص نکردند؟ ؛ هرکسی مگر موظف نیست کار خودش را انجام دهد ؟ شما چرا حواله میکنید ، که مثلاً نمایندگان آن استان مخالفت کردند و ما مجبور شدیم؟ خب اگر بنا بود نظر نمایندگان جلب بشود ، از اول میگرفتید ؛ اگر بنا بود استعلامی بشود ، از ابتدا میگرفتید . چرا کاری میکنید که نمایندگان ، متهم به تخلف از رهنمود رهبر شوند؟ ، و بعد ، برای فرار از ماجرا ، بهانه های یَضحَک به الثکلی «که خانم مصیبت زده هم به آن میخندد» می آورید ؟ بهانه اینکه تعارض منافع وجود دارد! ، که این آقا چون مدرسه غیر انتفاعی دارد نباید مدیرکل باشد ؛ خب این مدرسه غیر انتفاعی اش که قاچاق نبوده است! . اتفاقاً مدرسه ی ایشان از جمله مدارس موفق غیرانتفاعی بوده است و بعد از قرار گرفتن در جایگاه مدیریت آموزش پرورش استان ، از همان مدرسه هم خودش را کنار کشید . بحث بسیار سبک و غیر قابل اعتنای تعارض منافع را در قضیه آموزش و پرورش پیش کشیدند . مشابه اینگونه تصمیم ها ، رد کردن مجوز تأسیسات پتروشیمی در مازندران ، که به بهانه ی زیست پرندگان  مانع شدند . حرفی سبک ، که پرنده ارزش دارد برای مسئولین ما ، ولی جوان های بی کار که خدای نکرده گرفتار فساد بشوند از بیکاری ، اینجا را نباید احساس مسئولیت کرد ؟ بگوییم اینجا یا آنجا صنعت پیاده نشود ؟ هنر میخواهد که هم صنعت باشد و هم فیلتر گذاری باشد و هم آسیب کمتر باشد . من نمیدانم چرا اینها که برای پرندگان مهاجر دل میسوزانند ، چرا ذره ای برای جوانان بیکار ترحم ندارند ؟ . کجا تأسیسات اینچنینی پیاده شد که هیچگونه آسیبی برای محیط زیست نداشته باشد؟ چرا فقط مازندارن باید مورد بی توجهی قرار بگیرد؟ همین تأسیسات صنعتی ، مگر در استان مرکزی وجود ندارد ؟ مگر جاهای دیگر وجود ندارد ؟ چرا باید با مازندران با داشتن لشگر 25 کربلا و سرداران و بیش از 12000 شهید سر افراز ، اینگونه برخورد بشود؟

آیت الله معلمی افزودند: اگر مستقیماً صدای ما به گوش دولتمردان و وزرا نمیرسد ، از استاندار تلاشگر انقلابی ، این سلاله ی رسول خدا ، ضمن تشکر از مساعی ایشان ، انتظار میرود این گلایه های دردمندانه را به گوش دولتمردان برساند ؛ مسئولان بلند پایه و دولتمردان جمهوری اسلامی ، علاوه بر دیانت و امانتداری ، باید از تدبیر و مدیریت قابل قبول برخوردار باشند ؛ منطق قرآن است «حفیظٌ علیم» ؛ منطق قرآن است «قویٌّ امین » کسی میخواهد مسئولیت اداره امور جامعه را عهده بگیرد ، هم باید توانمندی داشته باشد ، هم امانتدار و دیندار باشد . اما این ندانم کاری ها و این تصمیم های ضد و نقیض ، این عزل و نصب های به سرعت ، فرصت سوزی است . الفرصه تمرّ مرّ السحاب . امیدواریم که بیشتر از این ، این اوضاع ادامه پیدا نکند و تصمیمات جدی و بهتری داشته باشند .

ایشان افزودند: مومنین واقعاً باید تحمل را افزایش بدهیم و باید سعی کنیم در عین حال کمک کنیم دولت را ، با پرداختن مالیاتی که واقعاً قانوناً به عهده ی هر یک از ما قرار میگیرد ، تا بتوانیم از این ورطه ی خطرناک بگذریم.

در قسمت پایانی خطبه دوم اسامی شهدایی که هفته ی پیش رو سالگرد شهادت ایشان است توسط آیت الله معلمی قرائت شد.

در پایان خطبه ها ، نمازجمعه این هفته شهرستان به امامت آیت الله معلمی ، و تکبیر نماز با نوای جناب آقای حسن علیزاده اقامه شد.

مطالب مرتبط

مراسم گرامیداشت مقام شامخ رئیس جمهور شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان شهیدش ، همراه با مراسم نمازجمعه 4 خرداد 1403 به روایت تصویر

پیش از ظهر جمعه مورخ 4 خرداد 1403 ، مراسم گرامیداشت مقام شامخ رئیس جمهور شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان شهیدش ،

ادامه مطلب

پیام آیت الله علی معلمی«عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قائم شهر» در پی شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی «رئیس جمهور شهید ایران اسلامی»

بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا سرمایه بزرگی را

ادامه مطلب