جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مراسم نماز جمعه 25 تیر ماه 1400 شهرستان قائم شهر [ضمن رعایت موازین بهداشتی] به روایت تصویر

مراسم نماز جمعه 25 تیر ماه 1400 شهرستان قائم شهر [ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده]، با اجرای جناب آقای سعید طبری آغاز ، و پس از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و اقامه ی اذان ظهر با نوای جناب آقای مهدی دیلمی در موعد افق شرعی ، خطبه های نمازجمعه این هفته قائم شهر توسط امام جمعه قائم شهر و نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری قرائت شد.

ابوالشهیدین آیت الله معلمی در آغاز خطبه ی اول با قرائت آیات شریفه ی 1 إلی 5 سوره مبارکه {ق} کلام الله مجید ، فرمودند: امیدوارم خدای رحمان بر توفیقات همه ی شما اهل ایمان و همه ی مؤمنین عالَم بیافزاید ، در فهم آیات خود . در درک پیام حکیمانه ی قرآن و در پایبندی در عمل به موازین دین خود ، خدای رحمان همه ی ما را موفق و استوار بدارد و در این مظنه ی استجابت دعا ، از درگاه او جلَ و علَا ، مسئلت متضرعانه داریم ، همه ی ما را مشمول مغفرت ، رحمت و رضوان بی پایان خود قرار بدهد .

ایشان با اشاره به آیات شریفه ی  سوره ی مبارکه ق کلام الله مجید افزودند: افراد لجوج ، همواره در همه ی مقاطع تاریخ بودند ، هستند ، همین الآن ، آدم های سیاسی لجباز ، در جامعه کم نداریم . حقایق را میتوانند بفهمند ، اما نمیخواهند حقیقت را تمکین کنند و بپذیرند.هوای نفسانی خود را تعقیب میکنند . افراد لجوج ، در عصر بعثت رسول خدا هم ایرادهایی میگرفتند . هم اصل رسالت پیغمبر را ایراد میگرفتند و هم اظهارات و دعوت پیغمبر را . در برابر همه ی انبیا ، در برابر همه ی پیامبران ، این لجاجت وجود داشت . یعنی جریان مستمر است ؛ در برابر پیغمبران لجاجت ، در برابر امامان معصوم لجاجت ، و امروزه هم در برابر فقیه عادل ، ولی امر ، نائب امام زمان ، باز هم لجاجت وجود دارد .

خطیب نمازجمعه شهرستان در آغاز خطبه دوم با ذکر اله و اهداء سلام به محضر آل الله و ، دعوت خود و جمیع نمازگزاران به تقوای الهی ، فرمودند: آخرین ماه قمری را داریم پشت سر میگذاریم . دهه ی اول ماه ذی حجه  . ماه محرم اولین ماه سال قمری است ، و فروردین اولین ماه سال شمسی است . شمسی بر اساس گردش خورشید ، اما قمری بر اساس گردش ماه . مناسبت های بسیار ارزشمند و مبارک ، از جمله ی آنها دو عید بزرگ ، عید اضحی ، عید قربان ، عید ایثار و از خود گذشتگی ، عزیز فدا کردن به امر خدا.عید قربن . حالا به خواست خدای رحمان ، روز عید قربان که چهارشنبه خواهد بود نماز عید هم برگزار میشود . مگر شرایطی استثنایی پیش بیاید و خبر کنند . علی القاعده باید نماز عید هم برگزار بشود . فرق بین نماز عید قربان با عید فطر نکته ای دارد ، این که در عیط فطر اول مستحب است افطار کردن و فطریه را جدا کردن ، و بعد برای نماز آمدن ؛ اما در عید قربان ، مستحب است اول نماز عید و بعد قربانی . خیلی از خانواده ها قربانی را که متأخر از نماز است مقدم میدارند ، و نماز را رها میکنند ؛ اینها غفلت ما است و اهمیت ندادن به نماز ، یکی از ابزاری که علیه ما شیعیان دستاویز قرار میدهند بدخواهان ما ، همین مسائل است. اهمیت ندادن شیعیان به نماز را بهانه میکنند. در این دهه ، که روز اولش سالروز ازدواج امیرالمومنین سلام الله علیه با فاطمه ی زهرا سلام الله علیها بود ، و به این مناسبت از روز دوشنبه ی گذشته ، اول ذی الحجه ، تا بیست و هفتم ، پسفردا ، هفته ی ازدواج نامگذاری شده در تقویم جمهوری اسلامی ایران ؛ مومنین ، خانواده ها ، پایدار شدن زندگی مشترک دو جوان ، نه به بالابردن مهریه است ، و نه به هزینه های سرسام آور. شادابی و نوپایی جامعه با ازدواج آسان است . ببینید ، بعضی ها خیل میکنند اگر مهریه را سنگین گرفتند زندگی دخترش دوام پیدا میکند ، اینجور نیست واقعاً . هرکسی ممکن است در زندگی خودش و یا فامیل های نزدیکش تجربیاتی داشته باشد ، ولی ماها تجربه ی دیگران را هم اطلاع داریم . واقعاً عملاً به این نتیجه رسیدیم ، بله موقعی که به خواستگاری آمدند هرقدر دقت کنید و هرقدر تحقیق کنید حق و وظیفه است و باید تحقیق کنید و شناسایی کنید . دختر امانت است ، امانت الهی ، این امانت را به دست چه کسی میخواهی بسپاری . باید شناسایی کنی به دست آدم سالم و جوان پاک بسپاری ، بعد دیگر نگران مهریه اش نباش ، نگران جهیزیه اش نباش . اینها میتواند زندگی را پایدار کند ، نه هزینه های سرسام آور و چشم و هم چشمی که فلانی چه کرد و من باید یک قدم بالاتر بردارم . نه خیر . ازدواج زمینه ساز بقاء نسل است ، ازدواج اقناع غرائض به صورت مشروعی که خدا اجازه داد و خدا فرمان داد ، سالم و مشروع . کم کردن هزینه گامی به سوی زندگی توأم با آرامش است . اگر میخواهیم دختر ما و داماد ما آرامش داشته باشند ، هزینه را باید کم کنیم . بله آن چیزهایی که واقعاً برای زندگی مشترک مورد نیازشان است سعی کنیم همان ها را فراهم کنیم برایشان . اما هزینه ها ی تشریفاتی پراکنده ای که در زندگی این ها اثری نخواهد گذاشت ، از آنها باید پرهیز بشود .

ایشان با اشاره به مناسبت روز بهزیستی و تأمین اجتماعی فرمودند: یک بیانی را مرحوم کلینی در کافی از آقا امام صادق«س» دارد که میفرماید: هر انسان مومنی ، اندوه و گرفتاری را از یک مومن تنگ دست مشکل دار برطرف کند ، خدای رحمان حوائج او را ،هم حوائج دنیا و هم حوائج آخرت او را گشایش ایجاد میکند. سازمان بهزیستی هم مستحضرید که افرادی را تحت پوشش دارد که یا معلولیت جسمی دارند و یا محدودیت فکری و عقلی دارند و توان کار مناسب ندارند و خلاصه به تعبیر دیگر کَلّ بر خانواده و جامعه ، باید نگهداری و مراقبت بشوند ؛ لذا هم دولت و هم مومنین ، هرکسی به اندازه توان خودش که میتواند کمک کند مأجور است .

عضو مجلس خبرگان رهبری فرمودند:فردا سالروز تأسیس شورای نگهبان قانون اساسی در سال 1359 است ؛ اصلاً نگهبانی یعنی مراقبت . اگر مراقبت نباشد دولت به انحراف میرود و مجلس به انحراف میرود . تنها ایران هم نیست که شورای نگهبان دارد . اسم عوض میشود ، در همه ی کشورها شورای قانون اساسی ، یا دادگاه قانون اساسی ، با این تعبیرات مختلف همه جا دارند . آنجاها را ایراد نمیگیرند ، اما شورای نگهبان ما را ایراد میگیرند و تضعیف میکنند ؛ چه کسانی؟ آنهایی که دوست ندارند نظام با ماهیت اسلامیت پیش برود . یعنی قدرت مسلمان ها را ، قدرت حاکمیت اسلام را استکبار جهانی و عوامل استکبار نمیتوانند برتابند . کار این شورا و هدف از تشکیل آن صیانت از اسلامیت و جمهوریت نظام است . یعنی هم موازین اسلامی رعایت بشود در مصوبات مجلس و در اجرائیات دولت ، و هم جمهوریت ، یعنی آراء مردم که امانت است ، شورای نگهبان مسئولیت دارد برای نظارت برای حفظ آراء مردم . اگر صیانت از جمهوریت است ، یعنی رأی و نظر مردم ، امانتی است که ممکن است دستگاه اجرایی اگر نظارت و مراقبتی بالاسر نداشته باشد ، خدای نکرده به انحراف کشیده بشود . این نظارت امر بسیار مهم و ضروری است .

رئیس شورای فرهنگ عمومی قائم شهر افزودند: چهارشنبه روز عید قربان ، عید ایثار و عید گذشتن از همه ی تعلقات دنیا است . اداره دامپزشکی شهرستان در دو نقطه برای قربانی ، گروه بازرسی مستقر میکند ، یکی در همین زمین سابق شرکت نفت ، همین خیابان آیت الله صالحی مازندرانی ، آنجا زمین آزاد است ، یکی دیگر هم در زمین نساجی شماره 2 ، برای معاینه ی دام ها . کسی میخواهد گوسفند بخرد و گوسفند بفروشد آنجا باشد و کارشناس دامپزشکی هم آنجا مراقبت کند که دام بیمار نباشد . همچنین در روز عید کارشناسان دامپزشکی به همراه یک نفر روحانی برای بازدید فنی و راهنمایی آماده اند ، اگر کسی مشورت خواست و اگر کسی کمک خواست آنها در خدمت هستند.بهتر است خرید دام از این دو مرکز که تحت مراقبت است انجام بشود . از کشتار دام قربانی در معابر و کوچه ها وکنار جوی خیابانها خودداری بشود . حتماً مومنین مطلعند که همه ی اجزای حیوان حلال گوشت حلال نیست. 15 عضو گوسفند حرام است که در همین رساله های عملی فارسی تفسیرش را نوشته که میتوانید ملاحظه کنید .

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر قائم شهر افزودند: یک خبر خوش که البته اصل خبر ناگوار و تلخ بود ، ولی سرانجام خوشی پیدا کرد ، خبر سرقت از بانک سپه .موقعیت مکانی بانک سپه قائم شهر در همین خیابان آیت الله صالحی مازندرانی ، چند متر قبل از میدان ، نبش خیابان بانک سپه است . این بانک سپه شهرستان را 5 نفر سارق دستبرد زدند . از دیوار پشت بانک ، از داخل یک خانه ی مخروبه دیوار را شکافتند ، وارد بانک شدند ، آن قدر هم فرصت داشتند ، یعنی گویا شب پنجشنبه وارد شدند و روز پنجشنبه ماندند که گاوصندوق بانک را بشکافند ، و شب جمعه کارشان را تمام کردند . ششصد و بیست و هفت میلیون و پانصد هزار تومان وجه نقد را در آوردند . خب این حرف را هرکسی شنید که بانکی را در مرکز شهر دستبرد بزنند ، طبعاً ایجاد وحشت میکند . اما حقیقتاً یک تشکر جانانه دارد از نیروی انتظامی که بحمدالله با درایت و تدبیر خوب ، و اقدام فنی عالمانه ، ظرف کمتر از 36 ساعت ،نه تنها سرنخ گرفتند ، بلکه کمتر از 36 ساعت  5 نفر سارق را دستگیر کردند و در برابر دلائلی که بود هم دیگر قدرت انکار نداشتند سارقین و اعتراف هم کردند به سرقت . صاحب خانه هم در خانه زندگی نمیکرد .به همین صاحب آن خانه ای که از آن خانه ورود پیدا کرده بودند سی و چند میلیون تومان وعده داده بودند که پرداخت کنند تا او اظهار بی اطلاعی کند و آنها از فضای آن منزل برای ورود به بانک همچین استفاده ای داشته باشند.تشکر میکنیم از نیروی انتظامی و از تلاش کاری شان ، خب اینها عزت میدهد ، عظمت میدهد ، و برای سارقین ، برای اشرار از جرئتشان میکاهد . این هم که میگویند پیشگیری جرم ، بهترین پیشگیری جرم ، کشف جرم و برخورد قاطع است . اگر دستگاه قضایی هم برخورد به موقع و قاطع بکند اینها زمینه ساز پیشگیری وقوع از جرائم میشود .

در قسمت پایانی خطبه دوم هم اسامی شهدایی که هفته ی پیش رو سالگرد شهادت ایشان است توسط آیت الله معلمی قرائت شد.

در پایان خطبه ها ، نمازجمعه این هفته شهرستان به امامت آیت الله معلمی ، و تکبیر نماز با نوای جناب آقای مهدی دیلمی اقامه شد.

img_8135_qc2d.jpg

img_8138_jol7.jpg

img_8143_l15h.jpg

img_8151_4u1n.jpg

img_8154_9w53.jpg

img_8166_2tz3.jpg

img_8167_2moo.jpg

img_8168_mv24.jpg

img_8171_fxuj.jpg

img_8172_2u0h.jpg

img_8173_4q9w.jpg

img_8175_1tpm.jpg

img_8185_zaed.jpg

img_8190_mkm7.jpg

img_8195_sxaw.jpg

img_8197_zws8.jpg

img_8204_zoo2.jpg

img_8214_207k.jpg

img_8217_6q9l.jpg

img_8220_ewy1.jpg

img_8223_kfd.jpg

img_8229_sez.jpg

img_8227_fbi.jpg

مطالب مرتبط

مراسم گرامیداشت مقام شامخ رئیس جمهور شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان شهیدش ، همراه با مراسم نمازجمعه 4 خرداد 1403 به روایت تصویر

پیش از ظهر جمعه مورخ 4 خرداد 1403 ، مراسم گرامیداشت مقام شامخ رئیس جمهور شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان شهیدش ،

ادامه مطلب

پیام آیت الله علی معلمی«عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قائم شهر» در پی شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی «رئیس جمهور شهید ایران اسلامی»

بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا سرمایه بزرگی را

ادامه مطلب