جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مراسم نماز جمعه 18 خرداد  ماه 1403 شهرستان قائم شهر به روایت تصویر

مراسم نماز جمعه 18 خرداد  ماه 1403 شهرستان قائم شهر ، با استقرار میز خدمت و پاسخگویی مسئولین اداره محیط زیست شهرستان قائم شهر به مراجعات مردمی آغاز ، و ضمن نوحه خوانی جناب آقای فضل الله روحانی زاده بمناسبت سالروز شهادت امام محمد تقی«ع» و اجرای جناب آقای جواد اکبری ، اذان ظهر در موعد شرعی با نوای جناب آقای فضل الله روحانی زاده اقامه ، و خطبه های نمازجمعه این هفته قائم شهر توسط امام جمعه قائم شهر و نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری ایراد شد.

ابوالشهیدین آیت الله علی معلمی در آغاز خطبه ی اول با تلاوت آیات شریفه ی 1 الی 4 سوره مبارکه زخرف کلام الله مجید ، فرمودند: امیدواریم خدای رحمان به برکت قرآن ما را مأنوس بدارد به مفاهیمش و ما را آشنا بگرداند به احکامش و ما را پایبند بسازد به حکمت های آیات نورانی خود.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به آیات مبارکه سوره زخرف کلام الله مجید فرمودند : دنیاداران ، و دنیاخواهان ، به زیورآلات و به زینت های دنیا دل میبندند ، اما اهل تقوا ، به آخرت و به پایان کار توجه مینمایند . کتاب خدا ،قرآن ، بیانگر و روشنگر است برای ذهن انسان هایی که به سراغ فرهنگ و معارف قرآن بروند ، و خودش هم روشن و شفاف است . نژادهای مختلف در عالم و زبان های مختلف در عالم فراوان است ؛ اما هیچ یک از ادبیات و زبانهای رائج دنیا ، به ادبیات منسجم و منظم و واژه هایی که برای معانی مختلف در مناسبت های مقتضی مناسب و موزون باشد ، یعنی ادبیات قرآن ، و ادبیات عرب آن نمی رسد .

ایشان در ادامه بحث تفسیری کلام الله مجید فرمودند: خطاب قرآن به همه بشریت است که اگر فرهنگ و معارف قرآن را و معانی قرآن را توجه کند ، عقلش فعال و افزوده و قوی میشود . این قرآن در کتاب مادر ، در لوح محفوظ ، که در آن لوح محفوظ هم تورات و انجیل واقعی و اصلی ، و همه ی آیات ربانی و الهی هستند.البته که تورات و انجیلی که در اختیار یهود و نصارای امروز قرار دارد ، که میبینید ماهیت یهودی های صهیونیستی را در جنایت علیه بشریت در فلسطین مظلوم که دنیا دارد تماشا میکند ، و مسیحیت آمریکای امروز و مسیحیت کشورهایی که دارند از اسرائیل غاصب حمایت میکنند را دنیا دارد میبیند . همه میفهمند که اینها از دین عیسی و موسی بهره ای ندارند و به غلط و دروغ مدعی پیروی از عیسی و موسی هستند . الحمدلله که قرآن دست نخورده و تحریف نشده و کم و زیاد نشده در طول این قرن ها در اختیار نسل مسلمان و جامعه اسلامی و دینی قرار دارد.

خطیب نمازجمعه شهرستان در آغاز خطبه دوم با ذکر اله و اهداء سلام به محضر آل الله ، با قرائت دعای سلامتی حضرت ولی عصر«عج»، ضمن دعوت خود و جمیع نمازگزاران به تقوای الهی فرمودند: امروز سالروز شهادت امام جوان ، جوان ترین امام معصوم که هم در نوجوانی به امامت رسید ، و هم در جوانی به شهادت رسید. شاید 9 سال و بعضی از مورخین گفتند حد اکثر 11 سال .سال ولادت امام جواد را 192 یا 195 نوشته اند . خب متأسفانه هست این اختلاف نقل ها هم در ولادت امامان معصوم و هم در سالروز شهادت آنان در تاریخ . چرا چنین اختلافاتی اصلاً پدید آمده است ، که شاید بتوان گفت خالی از انگیزه های سیاسی هم نبوده و شاید یکی از احتمالات جدی این باشد که برای اینکه به فراموشی بسپارند ، نه تنها تاریخش را ، و بلکه یاد ایشان را ، ایجاد اختلاف شده باشد ، و نه اینکه اختلاف ذاتی باشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان قائم شهر در ادامه با بیان نقلی از آقا امام جواد«ع» افزودند: هر هدف مقدسی که انسان داشته باشد ، اگر این هدف نادرست نباشد و عاقلانه و خداپسندانه باشد ، در سایه توکل به خدا ، در سایه اعتماد به خدا حرکت کند انسان و پیش برود و اعتماد کند به خدا ، این اعتماد به خدا انسان را گرانقدر میسازد و منزلت انسان را قیمتی میکند و ارزش میدهد و بالا میبرد برای رسیدن به هدف بلند . ببینید ، امام راحل آرزو داشت دست استکبار جهانی و آمریکا را از ایران کوتاه کند . شاه عامل بود ، لذا طرف قرار میگرفت . این هدف بلند ، که خیلی از آدم های متدین و فاضل و آدم های با حُسن نیت ، مأیوس بودند از رسیدن به این هدف ، برای اینکه میگفتند این هدف دور از دسترس است ؛ اینجا بیان از آقا امام جواد «ع» همین را میگوید که هدف دوردستی اگر دارید و هدفی در بالا مرتبه قرار دارد ، در سایه اعتماد به خدا و در سایه توکل به خدا و در سایه تبعیت از فرمان خدا ، میتوانی به آن هدف دوردستت هم برسی .

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان قائم شهر در ادامه فرمودند: بیان آقا امام جواد«ع» است  که : مبادا انسان در جمع مردم ، در جامعه و در حضور ، خودش را بنده ی خدا نشان بدهد ، اما وقتی به خلوت برود یا دستش به کار دیگر که رسید ، خلاف موازین دین و کتاب خدا عمل کند و دشمن دین و کتاب خدا در پنهان و خلوت باشد .

امام جمعه قائم شهر در ادامه با اشاره به سالروز ازدواج حضرت علی «ع» و حضرت فاطمه زهرا«س» در روز پیشِ رو فرمودند: همه میدانند که اگر علی«ع» نبود ، برای زهرا«س» هم تایی سزاوار نبود . درباره ی اصل ازدواج ، پیامبر عظیم الشأن میفرماید: چیزی نزد خدا محبوب تر از خانه ای نیست که عمران و آبادانی آن منزل به ازدواج و زندگی با آرامش زینت بگیرد . در هر خانه و منزلی ، چه آنهایی که 50 سال ، بیست سال قبل ، و یا چه آنهایی که جدیداً ازدواج کرده اند ، اگر در هر خانه ای زن و شوهر با محبت و مهربانی و علاقه و احترام به یکدیگر زندگی کنند ، آنجا مظنه ی استجابت دعا است . آنجا نزول برکت الهی است . در هر خانواده ای بین زن و شوهر خدای ناکرده بد اخلاقی و بدرفتاری و ناسزا باشد ، آنجا برکت سلب است و دعا مستجاب نمیشود و آنجا فرشتگان رحمت ورود پیدا نمیکنند ، برای اینکه خلاف اراده ی الهی است و خدا اراده کرد که زن و شوهر ، محرم یکدیگر و مایه آرامش و آسایش یکدیگر باشند .

امام جمعه شهرستان قائمشهر در ادامه با اشاره به روز صنایع دستی در یکشنبه ی پیشِ رو فرمودند: صنایع دستی از یک سمت هنر و از یک سمت تولید است و از یک سمت تحرک و ورزش است و حتی نشسته که کار میکردند زن و مرد ، از نخ ریسی و پارچه بافی و کارهای دستی که انجام میدادند ، هم تولید بوده وهم ورزش بوده است و هم حفظ سلامت . پیامبران کارهای دستی داشتند و بعضی از پیامبران حتی حصیر بافی داشتند و متأسفانه الآن که زندگی ماشینی شده این کارهای دستی قدری کنار گذاشته شد . در حالی که واقعاً می ارزد که انسان هم هنر آموزی میکند و هم تولید میکند و هم ورزش خواهد داشت.

آیت الله معلمی با اشاره به سالروز فرمان امام راحل برای تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی در چهارشنبه پیشِ رو فرمودند: رهبری معظم انقلاب در بیانی فرموده اند که کشور امروز خوشبختانه درگیر جنگ نظامی نیست ، اما درگیر جنگی سیاسی ، اقتصادی ، امنیتی و بالاتر از همه ، درگیر جنگ فرهنگی است . تشویق میکنند به بی حجابی که فرهنگ را عوض کنند و تشویق میکنند به این که هرکسی باید آزاد مطلق باشد ! شما هیچ جای دنیا پیدا میکنید که هیچ مقرراتی نداشته باشند؟ هرکجا یک مقرراتی دارند . یک وقتی است که مقررات مَن درآوردی باشد ، و یک وقتی است که مقررات یک مبنا و اساس و منشأی از یک آبشخور پاکی سرچشمه میگیرد . رهبری میفرمودند: بالاتر از همه درگیر جنگ فرهنگی که یعنی یک جنگ است و این را اگر کسی نداند ، آن وقت خواب خواهد ماند . مطمئن باشید شکست میخورد . بعضی ها نمیخواهند این را بفهمند که این تهاجمات فرهنگی جنگ است علیه ملت . نمیخواهند باور کنند ، و یا در غفلت میخواهند به سر ببرند .

ایشان با اشاره به سالروز شهادت مظلومانه زائرین خانه خدا در پنجشنبه پیشِ رو افزودند:. این هفته گذشته ، مستحضرید که مناسبت 14 خرداد و 15 خرداد 42 ، و آن کشتار سنگین برای این که حق طلبی را خاموش کنند و اعتراض نسبت به وضعیت موجود زمان شاه را خاموش کنند ، و جمع زیادی ار به خاک و خون کشیده بودند که مرحوم امام میفرمود: سالها میگذرد ، حادثه ها می آید ، انتظار فرج از نیمه خرداد کشم ،  و بعد هم ارتحال ایشان در 14 خرداد .

عضو جلس خبرگان رهبری با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مرقد امام راحل در هفته گذشته فرمودند: رهبری فرمودند: همه اعتراف کردند که رئیس جمهور شهید رئیسی ، مرد کار و عمل و صفا و صداقت بود . آقای رئیسی در خدمتگزاری به کشور  یک نصاب تازه ای به وجود آورد . این یعنی دیگران هم خدمت میکردند ، ولی ایشان یک مرز بالاتری ایجاد کرد و یک قدم بالاتری گرفتند . ایشان افزودند که ما قبلاً شخصیت های خدمتگزار داشته ایم ، ولی نه در این حد و حجم و با این کیفت پرکاری . آقای رئیسی به کسانی که نسبت به خود او بدی کردند با کرامت برخورد میکرد ولی به لبخند دشمن اعتماد نمیکرد . بعد از فقدان رئیس جمهور عزیز ، همه ی جریان ها از خدمات او حرف میزنند ؛ دلم برای رئیسی سوخت . در زمان حیات او یک کلمه حاضر نبودند از این حرف ها را بزنند ؛ همین الآن آبرسانی و گازرسانی در سیستان و بلوچستان. آبرسانی به مقدار 3000 کیلومتر لوله گذاری در زمان سه سال دولت رئیسی در این استان اتفاق افتاد.گازرسانی در 9 شهر و 130 روستای آن . مقام معظم رهبری فرمود: عزاداری مردم برای او یک حماسه بود و حماسه انتخابات مکمل حماسه بدرقه ی شهیدان است . همه ی کسانی که متأثر شدید و در جلسات شرکت کردید و در تشییع پیکر بودید ، باید این حرکت را با حضور در روز انتخابات تکمیل کنید و سعی بشود در افکار عمومی کسی روی کار بیاید با این روش و منش . ملت ایران به یک رئیس جمهور فعال و پرکار و آگاه و معتقد به مبانی انقلاب باور و اقبال دارد .

در قسمت پایانی خطبه دوم ، اسامی شهدایی که هفته ی پیش رو سالگرد شهادت ایشان است توسط آیت الله معلمی قرائت شد.

در پایان خطبه ها ، نمازجمعه شهرستان به امامت ابوالشهیدین آیت الله معلمی و تکبیر نماز و ادعیه با نوای جناب آقای سید سجاد ادیانی اقامه شد .

مطالب مرتبط

جلسه قرارگاه فرهنگی ائمه جمعه قائم شهر ، سیمرغ،جویبار،قراخیل، زیراب ، شیرگاه و پل سفید ، در دفتر امام جمعه قائم شهر ، برگزار شد + تصاویر

عصر شنبه مورخ 26 خرداد 1403 ، جلسه قرارگاه فرهنگی ائمه جمعه قائم شهر ، سیمرغ،جویبار،قراخیل، زیراب ، شیرگاه و پل سفید ، در دفتر

ادامه مطلب