جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مراسم نماز جمعه 11 خرداد  ماه 1403 شهرستان قائم شهر به روایت تصویر

مراسم نماز جمعه 11 خرداد  ماه 1403 شهرستان قائم شهر ، با اجرای جناب آقای مصطفی یوسف پور آغاز ، و پس از اجرای گروه سرود خادمین شهدا از پایگاه حضرت نرجس«س» مسجد حضرت ابالفضل«ع» پل سه تیر ، و اقامه اذان ظهر در موعد شرعی با نوای جناب آقای سعید دهنوی ، خطبه های نمازجمعه این هفته قائم شهر توسط امام جمعه موقت قائم شهر ایراد شد.

دکتر سید قاسم حسینی در آغاز خطبه ی اول با قرائت دعای سلامتی آقا امام زمان«عج» ، و دعوت خود و جمیع مستمعین به تقوای الهی فرمودند: امشب به نقلی شب شهادت جانسوز حضرت ثامن الحجج آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام است . عرض تسلیت و تعزیت داریم این مناسبت را محضر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و حضور همه شما عاشقان و محبان امام رضا علیه السلام .

ایشان ضمن بیان حدیثی از آقا امام رضا علیه السلام فرمودند حضرت امام رضا علیه السلام به برادر خودشان زید فرموده بودند ای برادرم تقوا پیشه کن و مراقبت داشته باش که ما هرچه که به آن رسیدیم با تقوا و مراقبت به آن دست پیدا کردیم و از ما نیست و ما هم از او نیستیم کسی که اهل تقوا و اهل مراقبت نباشد . مراقبت به این معنا که انسان خودش را در محضر خدا ببیند . حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه به عنوان یک معلم اخلاق یک فیلسوف عارف می‌فرماید که مراقبه نتیجه توبه است. اساساً وقتی توبه به انسان دست بدهد و بفهمد اعمالی که بد بوده نباید انجام می‌داده و حالا برگشته این یعنی مراقب و بعد از این هم مراقب باشد که به آن اعمال بد و گناهان برنگردد .

ایشان افزودند: در واقع مراقبه هم یک باب رحمت الهی است و هم دق الباب کمال الهی است . مراقبه در واقع یک راهی به باطن انسان‌ها را باز می‌کند و چه بسا نسان‌ها را از نفس به قلب هدایت کند . مراقب در واقع یک حالت ارتقایی است سبب رشد و کمال انسان می‌شود . البته آنجایی که انسان خودش را در محضر خدا ببیند و این را تکرار بکند کارش باید به جایی برسد که خودش مظهر اسم رقیب الهی بشود. باید بداند که خدا به تک تک اعمال او و تک تک رفتار و گفتار و سخنان همه آنچه که در دل او می‌گذرد آگاه است . در واقع مراقب هم قبل از عمل انسان وجود دارد که آیا این عملی که می‌خواهم انجام بدهم به چه هدفی می‌خواهم انجام بدهم و آیا برای خدا هست یا خیر و هم حین عمل باید مراقب باشد که مبادا این عمل ریا در پی داشته باشد و هم بعد از عمل باید مراقب باشد که این فعل خوبی که انجام شده از بین نرود و مراقب باشم و محافظت کنم . بنابراین در همه حالات این مراقبه برای او نیاز است .

مدرس حوزه و دانشگاه در ادامه با بیان روضه‌ای در مصیبت شهادت حضرت ثامن الحجج علیه السلام افزودند غریبانه و دور از وطن به شهادت رسید و البته تشییع کردند امام را هرچند که همه ائمه مظلومانه به شهادت رسیدند و امام رضا علیه السلام هم همینطور . وقتی آدم نگاه می‌کند این تشییع باشکوه حضرت آیت الله شهید رئیسی و همراهان شهیدش را که سه روز در این همه شهرها با این همه جمعیت تازه توجه می‌شود که امام رضا و سایر اهل بیت چه مظلومانه تشییع شدند ولا یوم کیومک یا اباعبدالله که نه تنها پیکر مبارکش را تشییع نکردند بلکه سه روز و سه شب روی خاک کربلا که زینب سلام الله صدا بزند چون چاره نیست می‌روم و می‌سپارمت ای پاره پاره تن به خدا می‌سپارمت.

خطیب موقت نمازجمعه شهرستان در آغاز خطبه دوم با ذکر اله و اهداء سلام به محضر آل الله ، با قرائت دعای سلامتی حضرت ولی عصر«عج»، ضمن دعوت خود و جمیع نمازگزاران به تقوای الهی  فرمودند: تسلیت و تعزیت مجدد دارم هم شهادت امام رضا علیه السلام را و هم شهادت شهدای ۱۵ خرداد و ارتحال حضرت امام رضوان الله تعالی علیه در چهاردهم خرداد و همینطور شهادت ریاست محترم جمهوری و هیئت همراه ایشان را محضر مقدس امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و هم حضور همه مردم مومن ایران اسلامی و حضور خانواده‌های محترم شهدا و همچنین بیت شریف این شهدا . واقعا ملت عزیز ایران در این ایام در حزن به سر می‌برند در مصیبت عظیم و داغ بزرگی که اتفاق افتاد . و این ایام هم مصادف شد با سالگرد ارتحال حضرت امام رضوان الله تعالی علیه . شخصیت علمی و فیلسوف و فقیه و اهل تفسیر و مفسر قرآن و شخصیتی اخلاقی دارای اخلاص و زهد و در اخلاصش همین بس که اساسا اجازه نمی‌داد در اطراف او جمع بشوند بلکه همواره می‌فرمود اجازه بدهید تا اگر کسی کاری یا سوالی دارد جواب بدهند و تنها می‌رفتند معمولاً . در مورد زهد ایشان همین قدر را کفایت کنم که در منزل زندگی می‌کردند استیجاری در جماران و زمین ارثی خود در شهر خمین را وقف کرده بودند و به کمیته امداد داده بودند و یک خانه‌ای را هم در قم داشتند که بعد از ایشان فرزندشان دفتر استفتائات و پاسخ به سوالات مقام معظم رهبری قرار دادند . امام رحمت الله اهل شجاعت بودند و می‌دانید که الانی که در همه جای دنیا برعلیه آمریکا می‌ایستند اما آن زمان کسی جرات نداشت اما امام رحمت الله مثل همین ایام ۱۵ خرداد در سال ۱۳۴۲ فریاد برآورد در مسجد اعظم بر علیه شاه و خیانت آمریکا و بر علیه اسرائیل غاصب و با شجاعت علما را دعوت می‌کرد برای مبارزه . امام رحمت الله مردمی بود و خود را در کنار مردم می‌دانست و این چنین که ما امروز مقام معظم رهبری و رئیس جمهور شهید را می‌بینیم که این گونه هستند این‌ها در مکتب امام رشد کرده‌اند. 

دکتر حسینی افزودند: بعد از ارتحال امام هم بزرگترین و مهم‌ترین کاری که مجلس خبرگان رهبری انجام داد انتخاب فرد شایسته‌ای یعنی مقام معظم رهبری بود که واقعاً از مجلس خبرگان و فلسفه وجودی‌اش همین کفایت کند. خبرگان رهبری بازوی رهبری هستند و تقویت هبری به حساب می‌آیند . یدیم که مقام معظم رهبری دقیقاً پا جای پای حضرت امام رحمت الله گذاشته‌اند .

ایشان افزودند: پیرامون انتخابات ریاست جمهوری نکته‌ای را عرض کنم که ثبت نام‌ها شروع شده و شخصیت‌هایی آمدند و ثبت نام کرده‌اند . اما قطعاً مردم بعد از شهادت رئیس جمهور شهید و آن ویژگی‌هایی که رئیس جمهور داشت یک رئیس جمهور در تراز آیت الله رئیسی می‌خواهند. رئیس جمهوری مردمی و مومن و با اخلاص و صمیمی و خستگی ناپذیر و بزرگوار که مردم مازندران هم بحمدالله در سفر آخر ایشان این را از نزدیک احساس کردند و به ویژه شما مردم قائمشهر هم سفری که به قائمشهر داشتند برای افتتاح بیمارستان رفتم ۳ ساعت در روستای خرماکالا بودند .

دکتر رئیسی فرمودند عاقبت بخیری این است که انسان تابع ولایت باشد و نه آن رئیس جمهوری که مقام معظم رهبری نامه نخست وزیر ژاپن از طرف ترامپ را تحویل نمی‌گیرد و می‌گوید که من شایسته نمی‌دانم ترامپ را که نامه‌اش را بگیرم اما یک رئیس جمهور بیاید و برای ترامپ نامه بنویسد . مردم رئیس جمهوری را می‌خواهند که ولایتمدار باشد و نه مثل آن رئیس جمهوری که وقتی رد صلاحیت بشود برگه انتخابات خود را سفید نشان بدهد به همه و در فضای مجازی پخش بشود . رئیس جمهوری که مقام معظم رهبری و نظام از حاکمیت سوریه و بشار اسد حمایت می‌کنند و آن رئیس جمهور بگوید که بشار اسد رفتنی است و نباید بماند که این حرف‌های آمریکا و کشورهای دنباله روِ آمریکاست. رئیس جمهوری می‌خواهند مردم ایران اسلامی که سرباز ولایت باشد و نه آن رئیس جمهوری که نامه‌های آنچنانی را امضا بزند و نعوذ بالله برای ولی فقیه زمان خط و نشان بکشد . مردم رئیس جمهوری را می‌خواهند که در سفرهایش در میان مردم زندگی بکند. مردم رئیس جمهوری را می‌خواهند یک رئیس جمهور خستگی‌ناپذیر مثل شهید آیت الله رئیسی که خود جلو برود و وزرا به دنبال او حرکت کنند . وزرای آیت الله رئیسی می‌گفتند که ما به او نمی‌رسیدیم .

ایشان با اشاره به آغاز به کار مجلس شورای اسلامی در دوره جدید و تبریک به نمایندگان منتخب این شهرستان فرمودند توقع از نمایندگان این شهرستان این است که مثل آقای رئیس جمهور شهید مردمی باشند و دنبال رفع مشکلات مردم باشند چرا که ۴ سال نمایندگی ایشان به چشم به هم زدنی تمام خواهد شد اما تلاش‌های ایشان را مردم خواهند دید و نام نیکشان باقی خواهد ماند انشالله. مشکلات فراوانی این شهرستان و این منطقه دارد که یکی از آنها موضوع سگ‌های ولگردی است که متاسفانه خیلی افزایش پیدا کرده‌اند . مسئولین محترم شهری اینجا تشریف دارند و بارها هم قبلاً گفتیم و شما هم دیدید در روزهای گذشته که بچه‌ها در امنیت نیستند . خب اینجا شهر است و جنگل که نیست . و مشکل دیگری که در زمینه هلال احمر و آتش نشانی داریم که در روزهای گذشته خبرش را دیدیم که در جاده قائمشهر و ساری یک اتومبیل آتش بگیرد و سه نفر در داخل اتومبیل باشند و هیچکس هم کاری نتواند بکند . آیا این ضعف امکانات و تجهیزات است و یا به روز نبودن است و هرچه که هست باید رفع بشود . و همین اعتراض را نسبت به حادثه برای ریاست محترم جمهوری داریم . چرا باید هلیکوپترهای دید در شب در .نقطه ای باشند که به وقت نیاز به آن دسترسی نباشد . همچنین در موقعیتی که سازمان هواشناسی اعلام کرده در روز یکشنبه وضعیت هوا نارنجی است و طبعاً مجوز پرواز در مسیر مشخص باید پایش می‌شد و اگر لازم بود باید جلوگیری می‌شد . طبعاً این نکات باید پیگیری بشود چرا که گاهی یک صدمه‌ای به مملکت وارد می‌شود غیر قابل جبران .

ایشان افزودند الحمدلله تیم نساجی ما یک برد بسیار شیرین را در مقابل تیم هوادار تهران داشته و ۵ گل را زده است و الحمدلله در لیگ برتر باقی ماند که البته باید جایگاه او بالاتر از این‌ها باشد و نه اینکه ته جدول بماند و این خطرات را داشته باشد . من تشکر می‌کنم از مالک باشگاه آقای رضا حدادیان که واقعاً زحمت کشیدند انصافاً و نجات دادند این تیم را و یک بار دیگر باعث خوشحالی فوتبال دوست‌های این شهر و استان شدند .

در قسمت پایانی خطبه دوم ، اسامی شهدایی که هفته ی پیش رو سالگرد شهادت ایشان است توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسینی قرائت شد..

در پایان خطبه ها ، نمازجمعه شهرستان به امامت خطیب موقت جمعه شهرستان و تکبیر نماز و ادعیه با نوای جناب آقای سعید دهنوی اقامه شد.

مطالب مرتبط

جلسه قرارگاه فرهنگی ائمه جمعه قائم شهر ، سیمرغ،جویبار،قراخیل، زیراب ، شیرگاه و پل سفید ، در دفتر امام جمعه قائم شهر ، برگزار شد + تصاویر

عصر شنبه مورخ 26 خرداد 1403 ، جلسه قرارگاه فرهنگی ائمه جمعه قائم شهر ، سیمرغ،جویبار،قراخیل، زیراب ، شیرگاه و پل سفید ، در دفتر

ادامه مطلب