جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مراسم نماز جمعه 1 اسفند ماه 1399 شهرستان قائم شهر [ضمن رعایت موازین بهداشتی] به روایت تصویر

مراسم نماز جمعه 1 اسفند ماه 1399 شهرستان قائم شهر [ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده]، با قرائت ادعیه و مناجات با نوای کربلایی محمد حاجیان آغاز، و پس از اجرای جناب آقای مصطفی یوسف پور و اقامه اذان ظهر با نوای جناب سید سجاد ادیانی، خطبه های نمازجمعه این هفته قائم شهر توسط امام جمعه قائم شهر و نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری قرائت شد.

ابوالشهیدین آیت الله معلمی در آغاز خطبه ی اول با قرائت آیات شریفه ی 24 إلی 27 سوره مبارکه ذاریات کلام الله مجید ، فرمودند: خدای رحمان را شاکریم که در عین گرفتاری و ابتلا به این بیماری فراگیر کرونا ، بار دیگر فرصت فراهم شد ، توفیق دست داد شما مؤمنین را در این مشهد عام ، در این اجتماعی که ذکرالله نامیده شده است ، دیدار و زیارت کرده باشیم . امیدواریم خدای رحمان ، به برکت ماه پرخیر رجب و به برکت دعای سحرگاهان مؤمنین ، این بیماری را از جامعه دور بگرداند و بار دیگر آن اجتماعات با شکوه را داشته باشیم .

ایشان با اشاره به آیات شریفه ی  سوره ی ذاریات کلام الله مجید افزودند:  خدای رحمان در قرآن نشانه های قدرت خود را مطرح میکند تا برای مؤمنین اسباب آرامش خاطر  ، امیدواری و دلگرمی و برای معاندین و مشرکین و کفار ، موجب تنبه آنها و موجب توجه آنها به وعده هایی که خدای رحمان دارد و رسول خدا آن وعده ها را اعلام میدارد باشد.

آیت الله معلمی در ادامه افزودند : اگر انسان میهمان را پذیرایی بکند برایش کرامت است ؛ مخصوصاً پدر و مادر را خدمت کردن ، پدر و مادر را پذیرایی کردن ، و معلم را خدمت کردن و پذیرایی کردن.

خطیب نمازجمعه شهرستان در آغاز خطبه دوم با ذکر اله و اهداء سلام به محضر آل الله و ، دعوت خود و جمیع نمازگزاران به تقوای الهی فرمودند : عن موسی بن جعفر سلام الله علیه انه قال :  رَجَبٌ نَهَرٌ فِی اَلْجَنَّهِ أَشَدُّ بَیَاضاً مِنَ اَللَّبَنِ وَ أَحْلَى مِنَ اَلْعَسَلِ فَمَنْ صَامَ یَوْماً مِنْ رَجَبٍ سَقَاهُ اَللَّهُ مِنْ ذَلِکَ اَلنَّهَرِ. مستحضرید که امروز ، اولین جمعه از ماه رجب است و دیشب لیله الرغائب بود. ماه رجب صاحب حرمت است . ماه حرام شمرده شده ؛ نه اینکه این ماه نحوست داشته باشد و حرام باشد ، نه ؛ بلکه این ماه ش رف و حرمت دارد و احترام این ماه را باید نگه داشت . آغاز و ادامه ی جنگ ، در ماه رجب ، حرام است . و اگر در ماه رجب کسی به دیگری آسیبی برساند ، دیه مضاعف میشود . چرا ؟ برای اینکه ماه رجب بسیار شریف است و عزیز است . باید حرمت ماه رجب را نگه بدارد بشر . وقتی در ماه رجب تعدی میکند ، به کسی ستم روا میدارد ، نه تنها کسی را آزرده است ، بلکه حرمت ماه رجب را در درجه ی اول شکسته است ، لذا باید تنبیه بشود ، و آن جریمه ی دیه ، افزایش پیدا میکند . اینها حکایت از حرمت ماه رجب دارد .

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان قائم شهر در ادامه با اشاره به حدیث قرائت شده ی آغازین افزودند : رجب نام نهری است در بهشت ، از شیر سفید تر ، و از عسل شیرین تر ، و هرکه روزی از رجب را روزه بدارد ، خدای رحمان او را از آن نهر بهشتی می آشاماند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به دیدار تصویری مجازی با جمعی از مردم استان آذربایجان در چهارشنبه ی هفته ی گذشته افزودند: هرساله یک روز را مقام معظم رهبری اختصاص میدهند به مردم شریف قم ، و یک روز را به مردم شریف استان آذربایجان.سرّ این مسأله این است که بعد از شهادت مرحوم حاج آقا مصطفی در نجف ، روزنامه ی اطلاعات آن ایام ، یک مقاله ی مفصلی نوشته بودند مزدوران ، در آن روزنامه ، اهانت به مرجعیت شیعه را داشتند و اهانت به شخص امام و توهین و تضعیف به خیال خودشان ، در پی انتشار آن روزنامه ، دردرجه ی اول “قم” خروشید ، مردم ، طلاب ، کسبه ، بازاریان ، کارمندان ، آمدند قشرهای مختلف ، تظاهرات با دست خالی ، مسالمت آمیز فریاد زدند و اعتراض کردند به آن نوشته ، ولی نظام ستم شاهی ، اعتراض مردم را با گلوله جواب داد که این فریاد را خاموش کند ، مثلاً عبرتی باشد برای بقیه ی مردم و کسی دیگر زبان باز نکند . خفقان ایجاد بشود . ایمان ارزش است و جهاد ارزش است ، اما پیش قدمی در ایمان و جهاد ارزش مضاعف دارد . قم پیش قدم بود ، و پشت سر قم ، در اربعین شهدای قم ، تبریز حرکت کرد ؛ حرکت مردانه ، غیرتمندانه ، که خود مرحوم امام هم در یک اعلامیه ای این ادبیات را به کار برد : قم قهرمان ، تبریز غیور ، مشهد بیدار شده . کل مشهد با حوزه ، با جوار مطهر آقا علی بن موسی الرضا ، اول کار ، مثل اینکه در خواب بودند . یعنی هیچ عکس العملی نداشتند ؛ بعد ها حرکت کردند . لذا امام تعبیراتش خیلی حکیمانه بود .

آیت الله معلمی با اشاره به فرمایشات رهبری افزودند : مقام معظم رهبری نقاط ضعف در مسائلی همچون مشکلات معیشتی و فاصله طبقاتی را غیر قابل قول ذکر فرمودند و فرمودند که باید از آن نقاط قوتی که موجود هست استفاده بشود و کمک گرفته شود. ببینید ، عین حرف مدیرکل بهداشت جهانی در مورد کرونا این است که ایران نمونه ی موفقی از مسیر صحیح مقابله با کووید 19 یا همان ویروس کرونا است ؛ اما متأسفانه دولتمردان ما ، به جای اینکه این دستاورد بزرگ را ، یکی از ناحیه ی بنیاد برکت و دستاورد بنیاد برکت ایرانی ، و یکی هم از ناحیه ی مرکز ویروس شناسی پاستور ، آن هم مال ایران و داخل ایران ؛ به جای اینکه اینها را ترویج بکنند ، چشم به راه وارد کردن واکسن از بیرون مرز های ایران  هستند . دولتمردان ما این موفقیت بزرگ را لحاظ نمیکنند . همین امروز سالروز شهادت جمعی از مسئولین است که هواپیمای مسافربری را به سمت اهواز سوار شده بودند و جنگنده های آمریکایی ، هواپیمای مسافربری را زده بودند ؛ یا آن هواپیمای مسافربری که در آسمان خلیج فارس هدف قرار داده بودند . اما الان آیا دشمن جرئت میکند که نگاه چپ به هواپیمای مسافربری ما داشته باشد ؟ واقعاً نمیتوانند ، چرا ؟ برای اینکه پهباد پیشرفته ی او را در اوج آسمان هدف قرار میدهند و پایین می آورند ، و همچین دستاوردهای بزرگی به دست آمده است. ولی دولتمردان ما هنوز هم که هنوز است چشم به راه مذاکره و حل مشکل از این مسیر هستند . اینهمه نیروهای مسلح ما از ارتش و سپاه و انتظامی ، اینهمه جانانه در عرصه ایستادند . در همه ی عرصه های امنیتی ، اطلاعاتی ، خدماتی ، حضور پیدا کردند و یار دولت شدند . به جای تقویت این جریان ، یعنی جریان انقلابی ،  از دنبال مذاکره رفتن ، جز خسران و زیان چیز دیگری عائد نمیشود. مقام معظم رهبری هم فرمودند که : “هرجا انقلابی عمل کردیم  عقب ماندگی نداشتیم ، اما هرجا از انقلاب کوتاه آمدیم و حرکت ناشی از سستی و کسالت داشتیم ، عقب ماندگی به وجود می آید.ملت برای پیروزی در مقابل هجمه های دشمن به دو چیز نیاز دارد . استحکام عناصر هویتی و افزایش قدرت درونی” . ببینید ، باید مدیران ما قوی و محکم و انقلابی باشند . همچنین مشکلات معیشتی و اختلاف طبقاتی و سوء استفاده از بیت المال هست متأسفانه . مثلاً ارز را دولت داده به افراد به قیمت 4200 تومان ، ولی طرف رفته در بازار به قیمت 30 هزار تومان فروخته و اما نیامده دولت مدعی بشود و یقه ی آن طرف را بگیرد . خب چه فسادی بالاتر از این . خب آیا این مشکلات چاره ندارد؟قطعاً چاره دارد و چاره ی حل مشکلات کشور را مقام معظم رهبری خیلی روشن و صریح فرمودند : “علاج مشکلات کشور ، انتخابات پرشور و انتخاب نیروی مؤمن کارآمد.” هم انتخابات باید پرشور باشد ، و هم کسی که انتخاب میشود مؤمن و کارآمد و جلوتر تعبیر به جوان ، یعنی توانمند ، معنایش این نیست که حتماً باید پایین سی سال باشد ، نه ، بلکه حتی اگر بالای چهل سال باشد جهادی و بسیجی عمل بکند .

امام جمعه قائم شهر افزودند:بعضی از مؤمنین گاهی گله میکردند که شورای نگهبان تأیید صلاحیت میکند و ما به یکی از اینها رأی میدهیم و گناهی نداریم . خب شورای نگهبان ده نفر را تأیید و اساس تأییدشان هم بر این است که کسی که حداقل صلاحیت را دارد تأیید میکند ؛ ولی خب در میان این چند نفر ، طبعاً یکی حداکثر صلاحیت را و یکی متوسط و یکی حداقل.بله و الآن باید این یک مطالبه ی عمومی باشد از شورای نگهبان که سعی کنید و دقت کنید و آدم هایی را نیاورید به صحنه که اینجور گرفتار بشویم ؛ در آن سمت هم ، شورای نگهبان هم که بعضاً رد میکرد ، حالا شیون و فریاد از بعضی که استبداد و دیکتاتوری شده و آزادی کجا رفت و چرا اجازه نمیدهند که دیگران هم به صحنه بیایند و از این جور صحبت ها ؛ ولی حق این است که باید ملاحظات را کنار بگذاریم ، همه ، مردم ، مسئولین ، دستگاه های تعیین کننده ی صلاحیت ها ؛ هیچ کس سزاوار ملاحظه ، جز خدا و ارزش های دین خدا و آرمان های امام و شهدا نیستند.باید این ارزش ها را ملاحظه کرد و در راستای رسیدن به این هدف ها و ارزش ها حرکت کرد.

رئیس  ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان قائم شهر در ادامه افزودند: این ایام به بهانه ی کرونا ، واقعاً گسترش سرقت بیداد میکند . هرچند تشکر میکنیم از نیروی انتظامی که شب و روز دارد خدمت میکند و اطلاع داریم از زحمات و تلاش کاری این عزیزان؛ اما چاره ی کار چیز دیگری است ؛ همه ی دستگاه ها باید ملاحظه را کنار بگذارند . از جمله دستگاه قضایی در همین قضایی . حکم خداست و خدا میگوید که (السارق و السارقه فقطعوا ایدیهما ) . البته به شرایطی که باید احراز شود ، و در آن صورت ترحم جایی ندارد در حکم خدا. ممکن است خناسی بگوید که : ( این حکم خشن است و اشتباه فرد را چرا باید با قطع دست پاسخ داد؟ ) . جواب این است که همچون بیماری که پزشک نسخه به قطع دستش میدهد ، اگر اینجا هم دستش را با احراز شرایط حد ، قطع نکنی ، اینگونه گسترش پیدا میکند ، اما اگر در هر شهری با احراز شرایط حد سرقت اجرا شود ، دست دزدی قطع میشود . امنیت برای جامعه از منظر خدا و دین خدا و قرآن خدا مهم است . برای تأمین امنیت ، باید کیفر عبرت باشد . نکالاً من الله . یعنی انتقام الهی است ، یعنی کیفر خدایی است . تمرد از فرمان خدا کردن و امنیت را و آرامش جامعه را به هم زدن ، خب یک همچین پیامدهایی را هم مشخصاً در پی خواهد داشت متأسفانه.

در پایان خطبه ها ، نمازجمعه این هفته شهرستان به امامت آیت الله معلمی ، و تکبیر نماز با نوای جناب سید سجاد ادیانی اقامه شد.

1aux_img_6621.jpg

mhph_img_6625.jpg

o1mq_img_6639.jpg

vbsz_img_6643.jpg

ardq_img_6647.jpg

wa17_img_6670.jpg

quqg_img_6649.jpg

jxez_img_6674.jpg

o9v6_img_6688.jpg

agej_img_6698.jpg

txg2_img_6702.jpg

o2qk_img_6714.jpg

h1j_img_6717.jpg

2e77_img_6728.jpg

h06k_img_6730.jpg

i15l_img_6734.jpg

137s_img_6746.jpg

iipo_img_6774.jpg

مطالب مرتبط

مراسم گرامیداشت مقام شامخ رئیس جمهور شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان شهیدش ، همراه با مراسم نمازجمعه 4 خرداد 1403 به روایت تصویر

پیش از ظهر جمعه مورخ 4 خرداد 1403 ، مراسم گرامیداشت مقام شامخ رئیس جمهور شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان شهیدش ،

ادامه مطلب

پیام آیت الله علی معلمی«عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قائم شهر» در پی شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی «رئیس جمهور شهید ایران اسلامی»

بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا سرمایه بزرگی را

ادامه مطلب