جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مراسم نماز جمعه 1 اسفند ماه 1399 شهرستان قائم شهر [ضمن رعایت موازین بهداشتی] به روایت تصویر

مراسم نماز جمعه 1 اسفند ماه 1399 شهرستان قائم شهر [ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده]، با قرائت ادعیه و مناجات با نوای کربلایی محمد حاجیان آغاز، و پس از اجرای جناب آقای مصطفی یوسف پور و اقامه اذان ظهر با نوای جناب سید سجاد ادیانی، خطبه های نمازجمعه این هفته قائم شهر توسط امام جمعه قائم شهر و نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری قرائت شد.

ابوالشهیدین آیت الله معلمی در آغاز خطبه ی اول با قرائت آیات شریفه ی 24 إلی 27 سوره مبارکه ذاریات کلام الله مجید ، فرمودند: خدای رحمان را شاکریم که در عین گرفتاری و ابتلا به این بیماری فراگیر کرونا ، بار دیگر فرصت فراهم شد ، توفیق دست داد شما مؤمنین را در این مشهد عام ، در این اجتماعی که ذکرالله نامیده شده است ، دیدار و زیارت کرده باشیم . امیدواریم خدای رحمان ، به برکت ماه پرخیر رجب و به برکت دعای سحرگاهان مؤمنین ، این بیماری را از جامعه دور بگرداند و بار دیگر آن اجتماعات با شکوه را داشته باشیم .

ایشان با اشاره به آیات شریفه ی  سوره ی ذاریات کلام الله مجید افزودند:  خدای رحمان در قرآن نشانه های قدرت خود را مطرح میکند تا برای مؤمنین اسباب آرامش خاطر  ، امیدواری و دلگرمی و برای معاندین و مشرکین و کفار ، موجب تنبه آنها و موجب توجه آنها به وعده هایی که خدای رحمان دارد و رسول خدا آن وعده ها را اعلام میدارد باشد.

آیت الله معلمی در ادامه افزودند : اگر انسان میهمان را پذیرایی بکند برایش کرامت است ؛ مخصوصاً پدر و مادر را خدمت کردن ، پدر و مادر را پذیرایی کردن ، و معلم را خدمت کردن و پذیرایی کردن.

خطیب نمازجمعه شهرستان در آغاز خطبه دوم با ذکر اله و اهداء سلام به محضر آل الله و ، دعوت خود و جمیع نمازگزاران به تقوای الهی فرمودند : عن موسی بن جعفر سلام الله علیه انه قال :  رَجَبٌ نَهَرٌ فِی اَلْجَنَّهِ أَشَدُّ بَیَاضاً مِنَ اَللَّبَنِ وَ أَحْلَى مِنَ اَلْعَسَلِ فَمَنْ صَامَ یَوْماً مِنْ رَجَبٍ سَقَاهُ اَللَّهُ مِنْ ذَلِکَ اَلنَّهَرِ. مستحضرید که امروز ، اولین جمعه از ماه رجب است و دیشب لیله الرغائب بود. ماه رجب صاحب حرمت است . ماه حرام شمرده شده ؛ نه اینکه این ماه نحوست داشته باشد و حرام باشد ، نه ؛ بلکه این ماه ش رف و حرمت دارد و احترام این ماه را باید نگه داشت . آغاز و ادامه ی جنگ ، در ماه رجب ، حرام است . و اگر در ماه رجب کسی به دیگری آسیبی برساند ، دیه مضاعف میشود . چرا ؟ برای اینکه ماه رجب بسیار شریف است و عزیز است . باید حرمت ماه رجب را نگه بدارد بشر . وقتی در ماه رجب تعدی میکند ، به کسی ستم روا میدارد ، نه تنها کسی را آزرده است ، بلکه حرمت ماه رجب را در درجه ی اول شکسته است ، لذا باید تنبیه بشود ، و آن جریمه ی دیه ، افزایش پیدا میکند . اینها حکایت از حرمت ماه رجب دارد .

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان قائم شهر در ادامه با اشاره به حدیث قرائت شده ی آغازین افزودند : رجب نام نهری است در بهشت ، از شیر سفید تر ، و از عسل شیرین تر ، و هرکه روزی از رجب را روزه بدارد ، خدای رحمان او را از آن نهر بهشتی می آشاماند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به دیدار تصویری مجازی با جمعی از مردم استان آذربایجان در چهارشنبه ی هفته ی گذشته افزودند: هرساله یک روز را مقام معظم رهبری اختصاص میدهند به مردم شریف قم ، و یک روز را به مردم شریف استان آذربایجان.سرّ این مسأله این است که بعد از شهادت مرحوم حاج آقا مصطفی در نجف ، روزنامه ی اطلاعات آن ایام ، یک مقاله ی مفصلی نوشته بودند مزدوران ، در آن روزنامه ، اهانت به مرجعیت شیعه را داشتند و اهانت به شخص امام و توهین و تضعیف به خیال خودشان ، در پی انتشار آن روزنامه ، دردرجه ی اول “قم” خروشید ، مردم ، طلاب ، کسبه ، بازاریان ، کارمندان ، آمدند قشرهای مختلف ، تظاهرات با دست خالی ، مسالمت آمیز فریاد زدند و اعتراض کردند به آن نوشته ، ولی نظام ستم شاهی ، اعتراض مردم را با گلوله جواب داد که این فریاد را خاموش کند ، مثلاً عبرتی باشد برای بقیه ی مردم و کسی دیگر زبان باز نکند . خفقان ایجاد بشود . ایمان ارزش است و جهاد ارزش است ، اما پیش قدمی در ایمان و جهاد ارزش مضاعف دارد . قم پیش قدم بود ، و پشت سر قم ، در اربعین شهدای قم ، تبریز حرکت کرد ؛ حرکت مردانه ، غیرتمندانه ، که خود مرحوم امام هم در یک اعلامیه ای این ادبیات را به کار برد : قم قهرمان ، تبریز غیور ، مشهد بیدار شده . کل مشهد با حوزه ، با جوار مطهر آقا علی بن موسی الرضا ، اول کار ، مثل اینکه در خواب بودند . یعنی هیچ عکس العملی نداشتند ؛ بعد ها حرکت کردند . لذا امام تعبیراتش خیلی حکیمانه بود .

آیت الله معلمی با اشاره به فرمایشات رهبری افزودند : مقام معظم رهبری نقاط ضعف در مسائلی همچون مشکلات معیشتی و فاصله طبقاتی را غیر قابل قول ذکر فرمودند و فرمودند که باید از آن نقاط قوتی که موجود هست استفاده بشود و کمک گرفته شود. ببینید ، عین حرف مدیرکل بهداشت جهانی در مورد کرونا این است که ایران نمونه ی موفقی از مسیر صحیح مقابله با کووید 19 یا همان ویروس کرونا است ؛ اما متأسفانه دولتمردان ما ، به جای اینکه این دستاورد بزرگ را ، یکی از ناحیه ی بنیاد برکت و دستاورد بنیاد برکت ایرانی ، و یکی هم از ناحیه ی مرکز ویروس شناسی پاستور ، آن هم مال ایران و داخل ایران ؛ به جای اینکه اینها را ترویج بکنند ، چشم به راه وارد کردن واکسن از بیرون مرز های ایران  هستند . دولتمردان ما این موفقیت بزرگ را لحاظ نمیکنند . همین امروز سالروز شهادت جمعی از مسئولین است که هواپیمای مسافربری را به سمت اهواز سوار شده بودند و جنگنده های آمریکایی ، هواپیمای مسافربری را زده بودند ؛ یا آن هواپیمای مسافربری که در آسمان خلیج فارس هدف قرار داده بودند . اما الان آیا دشمن جرئت میکند که نگاه چپ به هواپیمای مسافربری ما داشته باشد ؟ واقعاً نمیتوانند ، چرا ؟ برای اینکه پهباد پیشرفته ی او را در اوج آسمان هدف قرار میدهند و پایین می آورند ، و همچین دستاوردهای بزرگی به دست آمده است. ولی دولتمردان ما هنوز هم که هنوز است چشم به راه مذاکره و حل مشکل از این مسیر هستند . اینهمه نیروهای مسلح ما از ارتش و سپاه و انتظامی ، اینهمه جانانه در عرصه ایستادند . در همه ی عرصه های امنیتی ، اطلاعاتی ، خدماتی ، حضور پیدا کردند و یار دولت شدند . به جای تقویت این جریان ، یعنی جریان انقلابی ،  از دنبال مذاکره رفتن ، جز خسران و زیان چیز دیگری عائد نمیشود. مقام معظم رهبری هم فرمودند که : “هرجا انقلابی عمل کردیم  عقب ماندگی نداشتیم ، اما هرجا از انقلاب کوتاه آمدیم و حرکت ناشی از سستی و کسالت داشتیم ، عقب ماندگی به وجود می آید.ملت برای پیروزی در مقابل هجمه های دشمن به دو چیز نیاز دارد . استحکام عناصر هویتی و افزایش قدرت درونی” . ببینید ، باید مدیران ما قوی و محکم و انقلابی باشند . همچنین مشکلات معیشتی و اختلاف طبقاتی و سوء استفاده از بیت المال هست متأسفانه . مثلاً ارز را دولت داده به افراد به قیمت 4200 تومان ، ولی طرف رفته در بازار به قیمت 30 هزار تومان فروخته و اما نیامده دولت مدعی بشود و یقه ی آن طرف را بگیرد . خب چه فسادی بالاتر از این . خب آیا این مشکلات چاره ندارد؟قطعاً چاره دارد و چاره ی حل مشکلات کشور را مقام معظم رهبری خیلی روشن و صریح فرمودند : “علاج مشکلات کشور ، انتخابات پرشور و انتخاب نیروی مؤمن کارآمد.” هم انتخابات باید پرشور باشد ، و هم کسی که انتخاب میشود مؤمن و کارآمد و جلوتر تعبیر به جوان ، یعنی توانمند ، معنایش این نیست که حتماً باید پایین سی سال باشد ، نه ، بلکه حتی اگر بالای چهل سال باشد جهادی و بسیجی عمل بکند .

امام جمعه قائم شهر افزودند:بعضی از مؤمنین گاهی گله میکردند که شورای نگهبان تأیید صلاحیت میکند و ما به یکی از اینها رأی میدهیم و گناهی نداریم . خب شورای نگهبان ده نفر را تأیید و اساس تأییدشان هم بر این است که کسی که حداقل صلاحیت را دارد تأیید میکند ؛ ولی خب در میان این چند نفر ، طبعاً یکی حداکثر صلاحیت را و یکی متوسط و یکی حداقل.بله و الآن باید این یک مطالبه ی عمومی باشد از شورای نگهبان که سعی کنید و دقت کنید و آدم هایی را نیاورید به صحنه که اینجور گرفتار بشویم ؛ در آن سمت هم ، شورای نگهبان هم که بعضاً رد میکرد ، حالا شیون و فریاد از بعضی که استبداد و دیکتاتوری شده و آزادی کجا رفت و چرا اجازه نمیدهند که دیگران هم به صحنه بیایند و از این جور صحبت ها ؛ ولی حق این است که باید ملاحظات را کنار بگذاریم ، همه ، مردم ، مسئولین ، دستگاه های تعیین کننده ی صلاحیت ها ؛ هیچ کس سزاوار ملاحظه ، جز خدا و ارزش های دین خدا و آرمان های امام و شهدا نیستند.باید این ارزش ها را ملاحظه کرد و در راستای رسیدن به این هدف ها و ارزش ها حرکت کرد.

رئیس  ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان قائم شهر در ادامه افزودند: این ایام به بهانه ی کرونا ، واقعاً گسترش سرقت بیداد میکند . هرچند تشکر میکنیم از نیروی انتظامی که شب و روز دارد خدمت میکند و اطلاع داریم از زحمات و تلاش کاری این عزیزان؛ اما چاره ی کار چیز دیگری است ؛ همه ی دستگاه ها باید ملاحظه را کنار بگذارند . از جمله دستگاه قضایی در همین قضایی . حکم خداست و خدا میگوید که (السارق و السارقه فقطعوا ایدیهما ) . البته به شرایطی که باید احراز شود ، و در آن صورت ترحم جایی ندارد در حکم خدا. ممکن است خناسی بگوید که : ( این حکم خشن است و اشتباه فرد را چرا باید با قطع دست پاسخ داد؟ ) . جواب این است که همچون بیماری که پزشک نسخه به قطع دستش میدهد ، اگر اینجا هم دستش را با احراز شرایط حد ، قطع نکنی ، اینگونه گسترش پیدا میکند ، اما اگر در هر شهری با احراز شرایط حد سرقت اجرا شود ، دست دزدی قطع میشود . امنیت برای جامعه از منظر خدا و دین خدا و قرآن خدا مهم است . برای تأمین امنیت ، باید کیفر عبرت باشد . نکالاً من الله . یعنی انتقام الهی است ، یعنی کیفر خدایی است . تمرد از فرمان خدا کردن و امنیت را و آرامش جامعه را به هم زدن ، خب یک همچین پیامدهایی را هم مشخصاً در پی خواهد داشت متأسفانه.

در پایان خطبه ها ، نمازجمعه این هفته شهرستان به امامت آیت الله معلمی ، و تکبیر نماز با نوای جناب سید سجاد ادیانی اقامه شد.

1aux_img_6621.jpg

mhph_img_6625.jpg

o1mq_img_6639.jpg

vbsz_img_6643.jpg

ardq_img_6647.jpg

wa17_img_6670.jpg

quqg_img_6649.jpg

jxez_img_6674.jpg

o9v6_img_6688.jpg

agej_img_6698.jpg

txg2_img_6702.jpg

o2qk_img_6714.jpg

h1j_img_6717.jpg

2e77_img_6728.jpg

h06k_img_6730.jpg

i15l_img_6734.jpg

137s_img_6746.jpg

iipo_img_6774.jpg

مطالب مرتبط