مراسم نماز جمعه 20 آبان 1401 شهرستان قائم شهر به روایت تصویر

جمعه 11 نوامبر 2022

مراسم نماز جمعه 20 آبان 1401 شهرستان قائم شهر با اجرای جناب آقای رضا قدمی آغاز ، و پس از سخنرانی پیش از خطبه ها توسط آقای عبدالله گرزین«راوی تاریخ دفاع مقدس و سیره شهدا ، و نماینده بسیج دانشجویی» ، و اقامه اذان ظهر به افق شرعی با نوای جناب آقای سعید دهنوی ، خطبه های نمازجمعه توسط امام جمعه قائم شهر و نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری قرائت شد.

ابوالشهیدین آیت الله معلمی در آغاز خطبه ی اول با قرائت آیه شریفه ی 19 سوره مبارکه محمد«ص»  کلام الله مجید ، فرمودند: امیدواریم خدای رحمان ، همواره ما را بر محور توحید ، محور لااله الا الله ثابت قدم و استوار و ما را از هر انحرافی مصون و محفوظ بدارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیات مبارک سوره ی محمد«ص» کلام الله مجید فرمودند: اگر بخواهیم عاقبت به خیر و سعادتمند و رستگار بشویم ، باید وارد برج و بارو و حصن حصین و دژ محکم الهی برای مصونیت از انحرافات اعتقادی و اخلاقی بشویم . اگر انسان وارد دین خدا بشود ، معنایش این است که طرح و برنامه ی زندگی او از قرآن گرفته میشود که کلام خدای رحمان است و نقشه ی راه برای زندگی انسان است . بله هر نقشه ای ، یک مهندس هم میخواهد که نقشه را بخواند و بفهمد ، چرا که نقشه امر تخصصی است و نقشه ی راه انسان که قرآن است ، خواننده اش خاتم پیغمبران و بعد از او وصی او و اولاد معصومین او و در عصر غیبت هم فقیه عادل ، نایب عام ولی الله الاعظم حجة بن الحسن المهدی است .

خطیب نمازجمعه شهرستان در آغاز خطبه دوم با ذکر اله و اهداء سلام به محضر آل الله و ، دعوت خود و جمیع نمازگزاران به تقوای الهی فرمودند: تنها اه نجات از گرفتاری های دنیا و از عذاب آخرت ، بندگی ذات اقدس اله است و نشانه ی بندگی هم ترک گناه و انجام واجبات ، که مصداق تقوا میشود .

امام جمعه قائم شهر فرمودند : جمعه ی گذشته سیزدهم آبان بود و حقیقتاً ماشاءالله ، که چه 13 آبان تاریخی و چه تجلی ایمان و ولایتمداری. ببینید ، تخریب اذهان خیلی راحت است ، کما اینکه تخریب بنا هم راحت است ؛ اما ساختن زحمت دارد. هم ساختن بنای ظاهری هزینه و کار بردن و زمان بردن دارد و سختی های خاص خودش را دارد ، و تخریب افکار و اذهان هم همینگونه است و تنویر افکار زمان میبرد و شرایط خاص خودش را دارد . همان سه دقیقه ی اول بیانات رهبری معظم انقلاب ، فرمودند با صراحت میگویم آمریکا و اسرائیل و آل سعود پشت قضیه ایستاده اند . اینهمه آشوب و بلوا و اینهمه هزینه گذاشتن روی دست ملت و دولت ، که اگر اموال دولتی هم تخریب میشود ، در واقع این مال ، مال ملت است که دست آن تشکیلات و دستگاه و اداره و مدیر هست . ببینید آیا واقعاً همه ی این خرابی ها برای آن خانم است و برای او آمدند و اینهمه خرابی به بار آوردند ؟ ببینید خدای رحمان تأکید میکند عاقل آن کسی است که حرف ها را بشنود، و بهترین آنها را برگزیند و تبعیت کند . اینکه عرض میکنم 13 آبان حقیقتاً مصداق برجسته ی یوم الله است ، برای خاطر این است که راهپیمایی 22 بهمن ، یک راهپیمایی سنتی جا افتاده یا به تعبیر دیگر عادت شده باشد ، و راهپیمایی روز جهانی قدس هم جا افتاده و سنت پایه دار است و هرساله اتفاق می افتد ؛ اگر امسال به جای 13 آبان ، روز جهانی قدس بود ، و یا اگر 22 بهمن بود ، خب کسی هم حق داشت بگوید که مردم عادت داشتند و آمدند ، اما 13 آبان هیچ سالی در گذشته راهپیمایی اینچنینی نداشتیم و فقط روز دانش آموز بود و حد اکثر از یک مدرسه یا دو مدرسه دانش آموزان می آمدند از حسینیه عاشقان تا میدان طالقانی ، و آنجا هم صحبت یا مقاله و قطعنامه ای خوانده میشد و میرفتند و راهپیمایی دانش آموزی بود و نه راهپیمایی عامه ی اقشار مردم ؛ ولی امسال این شرارت ها و خباثت ها ، اهل ایمان را بر اساس غیرت دینی به حرکت درآورد و چه حضور باشکوه و چه جمعیت سنگینی . حالا باید بگوییم درود خدا بر امام راحل که میفرمود من با جرئت مدعی هستم که ملت ایران و توده ی میلیونی آن در عصر حاضر ، بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله ، و از مردم کوفه در عهد امیرالمومنین و حسین بن علی علیهم السلام میباشند . اینها همه از عشق و علاقه و ایمان به خدا و اسلام و حیات جاویدان قیامت سرشارند . در صورتی که این مردم زمان ما نه در محضر مبارک رسول خدا بودند ، و نه در عصر امیرالمومنین و اباعبدالله الحسین . یعنی پیغمبر و امیرامومنین حجت خدا بودند و مردم در روزگار امیرالمومنین کارشکنی کرده بودند ، ولی امروزه مردم ولایتمدار در برابر کارشکنان صف مقاوم و استوار میبندند برای حفظ نظم ارزشی و اسلامی و انگیزه ی آنان ایمان به غیب است و این رمز موفقیت و پیروزی در ابعاد مختلف است .

رئیس شورای فرهنگ عمومی قائم شهر افزودند : اینکه عرض میکنیم در این قضایا شبهه افکنی آسان است ، از جمله اینکه بگویند «قانون اساسی ما مال چهل سال قبل است و آن موقع نبودیم و میخواهیم الآن قانون اساسی جدید تنظیم بشود!» ؛ آنوقت چه کسی این حرف ها را به دهن بچه های ما می افکند ؟ مشخصاً عوامل استکبار . آمریکا در سال میلادی 1870 ، قانون اساسی برای خودشان تصویب کردند ، یعنی از 152 سال قبل قانون اساسی آمریکا همین قانون اساسی است . در طول این 152 سال ، جنبش هایی در آمریکا اتفاق افتاد ، و در جنبش ها هم میگفتند که قانون اساسی عوض بشود . جنبش 92درصدی وال استریت ، و جنبش حمایتی از سیاهپوستان که خواهان تعویض قانون اساسی هم بودند ، اما میگفتند که قانون اساسی چیزی نیست که هر چند سال بخواهد تغییر پیداکند ، بلکه قانون اساسی سند ملی آن کشور و اعتبار و حیثیت آن کشور است و نباید در معرض تغییر و دستخوش دگرگونی قرار بگیرد . ببینید ،برای دیگران نسخه ی صددرصد آزادی را میپیچند ، و مثلاً همین شعار این روزهایشان را برای این مطرح میکنند که جامعه را خدای نکرده به بی بند و باری بکشانند ؛ در جامعه ی ما بالاترین کرامت را خدای رحمان برای زن آورد و بالاترین کرامت را قرآن به زن داد. بالاترین کرامت برای زن این که الآن در جمهوری اسلامی در مراکز علمی و تحقیقاتی عالی و برجسته ، بانوان دانشمند مشغول هستند و تدریس و تحقیق دارند . آیا واقعا در کشورهای غربی هم اینگونه است ؟ برای ما تشویق میکنند با تعبیراتشان که زن ها آزاد باشند و ولی در کشورهای خودشان گونه ای دیگر . اول که می آمدند شعار میدادند حقوق و موازین برابر ؛ خب بی غیرتها خودمردانشان در لباس خودشان حتی البسه ی با آستین باید بپوشند به طور رسمی ، ولی بانوانشان باید برهنه باشند! آیا غیر از این است که زن ها را ملعبه قرار دادند و زن را در معرض هتک حرمت زنانگی اش قرار داده اند و به عنوان ابزار هوسرانی در جامعه میپرورانند؟ ؛ کرامتی که خدای رحمان و قرآن کریم به زن داده است ، واقعاً در هیچ دین و آیین و مکتبی از مکاتب دنیا پیدا نمیشود . خداوند میفرماید ما شما را مرد و زن آفریدیم ، اما نه مرد بودن امتیاز است و نه زن بودن ، بلکه امتیاز انسان به تقوا و پاکی است . بله یک سری رفتار و کردار و وضع پوشیدن و راه رفتن مخصوص مردها است و یک سری کارها هم مخصوص زن ها است . اشتغال بانوان برای پاکبانی در بعضی از کشورها مرسوم است ، اما از نظر من و شما و همه ی متدینین این عمل هتک حرمت زن است و برای زن ارزش بالاتری لحاظ شده است . بعضی از شئونات مطلوب زن است ، بمانند پرستاری و تدریس و تحقیقات علمی و فعالیت های اینچنینی ، که زن به هر درجه ی علمی میتواند برسد و هیچ منعی ندارد ، اما از نظر شئونت اشتغالی باید ملاحظه ی ایشان بشود و این ارزشی است که برای بانوان لحاظ میشود.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر قائم شهر افزودند: واقعاً جوانها و نوجوان های ما گناهی ندارند . واقعاً مقصر دیگرانی هستند که مقام معظم رهبری در 25 شهریور سال 1370 بیانی داشتند که فرمودند «بیشترین چیزی که روی ذهن جوانان اثر میکند دو عامل است ، یکی تبلیغات گوناگون دشمن ، تبلیغاتی که جوان را نسبت به حقایق مقدس اسلامی و حقایقی که در انقلاب به عنوان مسلمات و پایه ها و ستون اصلی  اعتقاد شناخته شده ، سست و بی تفاوت کند.» مثل ولایت فقیه که از جمله اعتقاداتی است که در جمهوری اسلامی تبیین باید میشد . چرا که اصل ولایت ، از عصر غیبت آقا امام زمان الی الآن ، شئنیتش برای فقیه عادل بود ، ولی فقیه عادل موفق نشد زمام امور را در کشور به دست بگیرد . ؛ «و عامل دوم هم عدم تبیین و دفاع صحیح از این حقایق و اصول است . من گمان میکنم که تأثیر عامل دوم کمتر از عامل اول نیست . » ببینید ، ظرف این چند سال از آن سالی که این سخن را فرمودند ایشان الی الآن ، از یک سمت دشمن با استفاده از فضای مجازی برای تخریب افکار نسل جوان ما کار کرد ، ولی متأسفانه در کلاس درس پاسخگویی و تبیین درست نداشتیم . نه در دبیرستان ها و نه در دانشگاه ها . آیا واقعاً در کتب درسی تبیین ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی شده است ؟ اینکه بگویند اگر یک فقیه رئیس مملکت بشود این هم استبدادی است ، نعوذبالله به منزله ی این است که بگویند پیغمبر و امیرالمومنین علی «ع» هم مستبد بود! . پیغمبر آمد که احکام خدا در جامعه اجرا بشود . پیغمبر آمد که دست ظالم کوتاه بشود  پیغمبر آمد که مظلوم کمک بشود و رهروان راه پیغمبر ، امامان معصوم و فقیهان عادل هستند که در این عرصه و در این مسیر قدم برمیدارند و عمل میکنند . بله دشمن فکر فرزندان و برادران و خواهران ما را میخواهد تخریب کند ، ولی ما هم متأسفانه مقابله ی درست و درخوری نکردیم . پدافند فرهنگی و اعتقادی ما متأسفانه در خیلی از جاها یا تعطیل بوده است و یا بسیار ضعیف عمل شده است ، که در نتیجه این بشود که جوانان ما که گناهی نداشتند و سوء نیت نداشتند فریب بخورند ؛ ولی اشراری که از بیرون آمدند چه؟ . ببینید عزیزان این قائم شهر ، این فرزندان و برادران شما در نیروی انتظامی ، همین پریروز 44 قبضه سلاح شورشی ، کبند و وارد شده از خارج را اینجا کشف کردند . این سلاح برای چه آمده بود؟ حالا برای یک قائم شهر این تعداد ، ولی در کل ایران حساب کنید که برای جاهای دیگر چه گونه ارسال کردند . ولی خوشبختانه به فضل الهی سربازان گمنام امام زمان چه در سپاه ، چه در نیروی انتظامی و چه در وزارت اطلاعات ، در طول این مدت شب و روز ندارند ، یعنی همیشه پای کار هستند و خوشبختانه تحرکات عوامل مزدور رصد میشود و به سرعت و به جا به موقع هم شناسایی و دستگیر میشوند. جوانها را فریب داده بودند ، دانش آموزان را فریب داده بودند ، به بهانه ی انکه اعتراض داریم و این حرف ها   . اگر واقعاض اشکالاتی در دانشگاه وجود دارد ، حقشان است که حرف بزنند و گله کنند و مسئولین وظیفه دارند به سراغشان بروند و حل مشکل بکنند و این ها سر جای خود . اما اینها که از بیرون آمدند اینها دنبال هدف دیگری هستند . الحمدلله که جامعه ی ما خوب فهمید و خوب دریافت و جمعه ی گذشته حضور جدی پیدا کرد .

در قسمت پایانی خطبه دوم ،  اسامی شهدایی که هفته ی پیش رو سالگرد شهادت ایشان است توسط آیت الله معلمی قرائت شد.

در پایان خطبه ها ، نمازجمعه شهرستان به امامت ابوالشهیدین آیت الله معلمی و تکبیر نماز با نوای جناب آقای سعید دهنوی اقامه شد.

در بین دو نماز هم حجت الاسلام والمسلمین عالیشاه«مدیرکل کمیته امداد امام خمینی «ره» » به ایراد بیاناتی پرداختند.

در مراسم نمازجمعه این هفته ، آئین اهداء کمک جهیزیه به 22 عروس نیازمند کمیته امداد امام خمینی«ره» به قیمت یک میلیارد و یکصد میلیون تومان برگزار شد.

دیدگاه ها