مراسم نماز جمعه یوم الله 13 آبان1401 شهرستان قائم شهر به روایت تصویر

جمعه 4 نوامبر 2022

مراسم نماز جمعه یوم الله 13 آبان 1401 شهرستان قائم شهر با اجرای جناب آقای سعید طبری آغاز ، و پس از سخنرانی پیش از خطبه ها توسط آقایان عبدالله گرزین«نماینده بسیج دانشجویی» و «دکتر روح الله سُلگی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران»، و اقامه اذان ظهر به افق شرعی با نوای جناب آقای سید سجاد ادیانی، خطبه های نمازجمعه توسط امام جمعه قائم شهر و نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری قرائت شد.

ابوالشهیدین آیت الله معلمی در آغاز خطبه ی اول با قرائت آیه شریفه ی 19 سوره مبارکه محمد«ص»  کلام الله مجید ، فرمودند: امیدواریم خدای رحمان ، آنی و لحظه ای ما را از یاد خودش غافل نسازد که یاد او و التزام به احکام او زمینه ساز عزت و سعادت است ؛ روی آوردن به تقوا و پرهیز از گناه و انجام واجبات در برنامه ی خدای رحمان برای تربیت انسان لحاظ و گنجانیده شده است و نقشه ی راه ما قرآن است و تأکید قرآن بر رعایت موازین تقوا است .

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیات مبارک سوره ی محمد«ص» کلام الله مجید فرمودند: اطاعت از خدای عزیز ، عزت می آورد برای انسان ، و اطاعت از شیطان ذلت می آورد برای انسان . مزدوران شیطان بزرگ آمریکا ، نتیجه ای جز ذلت و خواری و نکبت نخواهند داشت .

آیت الله معلمی فرمودند: هر محقق ، جامعه شناس ، و تاریخ دان ، برود بررسی کند ، خدا میداند در هیچ دینی ، در هیچ مرام سیاسی در دنیا هم ، برای زن آن تکریمی را که قرآن دارد ندارند . ارزشی که قرآن برای زن اعلام میکند بالاترین ارزش است . ببینید ، سفارش پدر را خدا در قرآن فرموده است ، ولی وقتی به سفارش مادر رسیده ، ادامه میدهد که حملته امه کرها دارد ، و وضعته کرها دارد ، یعنی درباره ی زن ، خدای رحمان عنایت خاصی دارد  .در مورد موسی کلیم که هم پدر دارد و هم مادر ، خدای متعال ، مادر را عنایت فرمود و به دل مادر موسی افکند که اداء آن تکلیف را نماید و جان موسی «ع» را در پناه خدای متعال نجات دهد. اینها کرامتی است که خدای رحمان در کتاب کریمش به زن عطا فرمود و ارزش داد . در دورن جاهلیت دختربچه ها را زنده به گور میکردند ، اما اسلام آمد و فرمود يا أيها الناس إنا خلقناكم من ذكر وأنثى وجعلناكم شعوبا وقبائل لتعارفوا إن أكرمكم عند الله أتقاكم  . یعنی اگر با تقواتر باشی ، ارزش بیشتری داری ، چه زن باشی و چه مرد . نه مرد بودن ارزش است ، و نه زن بود تنها. انسان بودن و با تقوا بودن ، که چه مرد باشد و چه زن  باشد .

خطیب نمازجمعه شهرستان در آغاز خطبه دوم با ذکر اله و اهداء سلام به محضر آل الله و ، دعوت خود و جمیع نمازگزاران به تقوای الهی و قرائت آیه شریفه 52 سوره مبارکه فرقان کلام الله مجید ، فرمودند: امروز روز ملی مبارزه با استکبار است . امسال یک ویژگی خاصی پیدا کرده بود ، که حقیقتاً پرشور شما برادران و خواهران ، و جمع دیگری که شاید به هر دلیل موفق به حضور در نماز هم نشدند ، اما در اصل راهپیمایی ، حضور بسیار گسترده بود . یعنی برابر با اجتماع روز جهانی قدس و 22 بهمن و شاید سنگین تر . روز مبارکی را امروز خدای رحمان به ما عطا فرمود ، و در این مصلی ، مکان مقدس و مسجد و خانه ی خدا ، از ابتدای ورودمان تا قبل از آغاز خطبه ها ، برنامه های خوبی برگزار شد. تحلیل بسیار روشنگرانه ی برادرمان جناب آقای گرزین ، و دکلمه ی بسیار زیبا و جالب دخترخانم نوجوانمان ، و هم بیانات معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران جناب آقای سلگی که فرزند شهید هستند . یادگاران شهدا باید در عرصه ی مدیریت الگو باشند و بحمدالله عمده شان اینچنین هستند و لذا مورد تکریم مومنین و همکاری قرار میگیرند.

امام جمعه قائم شهر فرمودند :ببینید ، استکبار ستیزی یعنی چه؟ مقام معظم رهبری پریروز که در جمع صدها نفر از دانش آموزان سخن میگفتند ، این نکته ی بسیار جالب را بیان داشتند که بعضی ها میگویند شما مرگ بر آمریکا میگویید وآنها سر لج می آیند و خصومت را افزایش میدهند ، پس چرا مرگ بر آمریکا؟ مقام معظم رهبری  فرمود که 28 مرداد 1332 مگر ملت ایران مرگ بر آمریکا میگفتند؟ نه خیر . دکتر محمد مصدق که روحانی نبود ، و ادعای اسلام خواهی هم نداشت اصلاً و نمیگفت من میخواهم حکومت اسلامی داشته باشم ، نه خیر . در هیچ مرحله و نطق و نوشته هایش این مسائل نبود . دکتر مصدق به عنوان یک شخصیت ملی هدفش این بود که نفت ایران را از سلطه ی انگلیس خارج کند . چون از روز اولی که در ایران چاه نفت حفاری شد ، اقدام به استحصال و بهره برداری از چاه نفت شروع شده بود ، در اختیار پیمانکاران انگلیسی بود . یعنی کشور مال ایران و نفت مال ایران بوده ، اما اختیارش در دست انگلیس بود . دکتر محمد مصدق ، تلاشش این بود که صنعت نفت ملی بشود و یعنی در اختیار ایران و تصمیمش با مسئولین ایرانی باشد نه انگلیسی . این ش ده بود آغاز اختلاف بین مصدق و شاه . شاه میخواست خودش را نگه بدارد ، لذا تصورش این بود که در سایه ی وابستگی به قدرت ها یعنی انگلیس و آمریکا خودش را نگه بدارد و مسأله برایش این نبود که نفت ملی بشود یا نشود ، نه خیر ، بلکه هرچه آنها میخواهند . اما مصدق این اندازه هنر را به خرج داده بود که تلاش کند نفت در اختیار ملت باشد ، اما کودتا را آمریکایی ها راه انداختند و شاه فرار کرده بود و رفت و زاهدی و پول و مأمور آمریکا آمده در تهران ، پول پاشیدند و اشرار تهران و اطراف را جمع کردند که به نفع شاه تظاهرات کنند و برعلیه مصدق شعار بدهند و دولت مصدق را ساقط کنند . با آنکه خود مصدق تمایلی به آمریکا داشت ، نه که دشمنی داشته باشد با آمریکا ؛ با داشتن تمایل و گرایش به آمریکا ، ما معذلک چرا آمریکا این کار را کرد؟ برای خاطر اینکه نفت ایران در اختیار انگلیس باشد ، برای آمریکا راحت تر است چون شیاطین با خودشان راحت میسازند . اما با یک نیروی مومن و مخلص نمیتوانند بسازند . آن وقت آمریکا علیه ایران اقدام کرده بود و بعد هم قبل پیروزی انقلاب ، شاه مستأصل شده بود و گذاشت رفت . ولی آمریکایی ها پشت سر رفتن شاه به ایران آمدند و به مسئولین شاهنشاهی آن ایام قوت قلب دادند و جرئت دادند برای کشتار مردم که مردم بترسند و صحنه را ترک کنند و فرار کنند .

رئیس شورای فرهنگ عمومی قائم شهر افزودند : جوانهای ما الآن متأسفانه دارند فریب میخورند . بله فریب دادن آسان است . حرف و سخن چه حق و چه باطل اثر میگذارد . این فضای مجازی آزاد ، این تلفن همراه ، مخصوصاً دو سال کرونایی سبب شد که دانش آموزان ، با تلفن و تبلت و اینترنت و فضای مجازی انس داشته باشند و استکبار هم شروع کرد به شست و شوی مغزی دادن . خب این جوان چه بداند داعش کیست و چیست و چه جنایتی کرده و نمیداند جریان نفاق چه جنایتی در کشور مرتکب شدند و الآنه اینها از کجا تأمین میشوند و از کجا پول در اختیارشان قرار میگیرد؟ خب هرکسی که پول در اختیارشان میگذارد ، اینها مزدور همانها هستند ؛ آیا اینها برای خدمت به ملت دل میسوزانند؟ بله ما الآن مشکلات داریم و این حقیقت است ؛ صداقت چیز خوبی است و توجیه کردن مشکلات هم نه خیر ، باید بپذیریم مشکش داریم . همانگونه که رهبری معظم بارها تأکید فرمود بخشی برمیگشت به بد عمل کردن مدیران ، یعنی دقیقاً از 15 سال قبل ، رهبری میفرمود اقتصد مقاومتی ، اقتصاد مقاومتی ، ولی واقعاً جدی نگرفته بودند . حالا جاهایی را که خلاف رهنمود رهبر در جریان مذاکره با آمریکا ، چه اتفاقاتی افتاده ، واقعاً جای تحلیل و بحث و تبیین دارد . رئیس جمهور سابق به ظاهر ادعا میکردند که ما در همه ی مسائل با رهبری هماهنگیم ، اما خود وزیر امور خارجه یعنی آقای ظریف صریحاً در بعضی از جاها گفت که ما بعضی از جاها از رهنمود رهبری عبور کردیم ! ببینید ، خدای رحمان کافر و مومن را خود خدا خلق کرده است و همین خدایی که ما را خلق کرد آمریکایی و اسرائیلی ها را خلق کرد ، و همین خدا میفرماید فلا تطع الکافرین ، از آنها اطاعت نکنید . از آنها تمکین نکنید . ممکن است دچار سختی هم بشوید ، اما اگر تحمل کنید یاری میکنم . در برابر کفار ، باید اهل مقاومت و اهل جهاد باشید و جهاد کبیر داشته باشید .

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر قائم شهر افزودند: الآنه آمریکایی ها جنگ ترکیبی که رهبری تبیین کرده بودند که مرحله به مرحله پیش آمدند و در قدم اول منافقین و داعشی ها را راه انداختند ، که آتش تهیه کنند و تصمیمات بعدی شان ترور و انفجار باشد که نشانه اولش را در شاهچراغ در آن مرکز عبادی دیدیم که زن و مرد و کودک ها را به شهدات برسانند . آیا واقعاً آدمی که تجهیز میکند این ادم را و پول و اسلحه میدهد و مأموریت میدهد که این گونه جنایت را انجام بدهد ، آیا واقعاً آن جریان خیرخواه مردم میشود یا او دنبال منافع خودش است؟

آیت الله معلمی در ادامه فرودند: فردا روز فرهنگ عمومی است ، و مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب فرمود تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران زیان های بی جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملت ما زده است . غربی ها میخواهند ما را تابع فرهنگ خودشان ببینند . ببینید ، چرا در غرب آدم های فاسد مسلط هستند ؟ برای اینکه مردم مردم بی تفاوت و عیاشی شدند و دچار لا ابالی گری و بی مسئولیتی و بی انگیزگی شدند . آنها میخواهند همین شکل و همین سبک در کشورهای اسلامی مخصوصاً در ایران رقم بخورد . اینهمه که رهبری میفرمود تهاجم و شبیخون فرهنگی ، آنها میخواهند فکر و اندیشه ی جوانان ما را تخریب کنند تا زمینه برای سلطه ی خودشان فراهم بشود .

ایشان با اشاره به 14 آبان روز مازندران فرمودند: واقعاً باید از پیگیری استاندار محترم تشکر کنیم که پیگیری ایشان و موافقت رئیس جمهور در شورای فرهنگ عمومی کشور مصوب شد که در تقویم جمهوری اسلامی ایران ، 14 آبان به عنوان روز ملی مازندران ثبت شود ، که همزمان است با تأسیس حکومت علویان در مازندران. واقعاً افتخاری است که در هیچ نقطه از عالم ، قبل از مازندران پرچم حاکمیت اهل بیت برافراشته نشده بود . افتخار میکنیم و خدا را شاکریم که در سایه ی مکتب و پرچم اهل بیت زندگی کنیم.

در قسمت پایانی خطبه دوم ،  اسامی شهدایی که هفته ی پیش رو سالگرد شهادت ایشان است توسط آیت الله معلمی قرائت شد.

در پایان خطبه ها ، نمازجمعه شهرستان به امامت ابوالشهیدین آیت الله معلمی و تکبیر نماز با نوای جناب آقای سید سجاد ادیانی اقامه شد.

در بین الصلاتین جمعه و عصر، از دانش آموزان بسیجی نمونه شهرستان با اهداء لوح ، تقدیر بعمل آمد.

دیدگاه ها