مراسم نمازجمعه 17 تیرماه 1401 شهرستان قائم شهر به روایت تصویر

جمعه 8 جولای 2022

مراسم نمازجمعه 17 تیرماه 1401 شهرستان قائم شهر [ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده] ، با استقرار میز خدمت و پاسخگوییِ امور مالیاتی شهرستان قائم شهر به مراجعات مردمی آغاز ، و ضمن اجرای جناب آقای مهران شکری ، پس از سخنرانی پیش از خطبه ها توسط آقای دکتر حسینی«ریاست اداره دامپزشکی شهرستان قائم شهر» و اقامه اذان ظهر با نوای آقای حسن علیزاده ، خطبه های نمازجمعه این هفته قائم شهر توسط امام جمعه قائم شهر و نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری قرائت شد.

ابوالشهیدین آیت الله معلمی در آغاز خطبه ی اول با قرائت آیه شریفه ی 28 سوره مبارکه {فتح} کلام الله مجید ، فرمودند: امیدواریم خدای رحمان بر توفیقاتمان بر درک مفاهیم قرآن به کرمش بیافزاید ان شاءلله و همه ی ما را در پایبندی به موازین قرآن موفق بدارد .

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیات مبارک سوره ی فتح کلام الله مجید فرمودند: دین ، آیین زندگی و روش زندگی در این دنیا است ؛ چه در مسائل شخصی و چه در مسائل خانوادگی و چه در مسائل اجتماعی ، مجموعه ی آداب زندگی انسان ، میشود دین انسان . یک وقتی ممکن است دین انسان دین انحرافی بشود ، ولی یک وقتی هم دین حق و صحیح میشود . هرکسی گفت من دین دارم ، معنایش این نیست که حتماً راه درست میرود . دین را باید از معیارهای کتاب خدا دریافت کرد . اگر بر اساس معیارهای خدا ، دین و آیین زندگی را منطق شناختیم ، آن دین به حق است ، در مسیر هدایت است . دینی که مکمل همه ی ادیان است ، یعنی قدم به قدم ، پله به پله ، انسانیت ، و بشریت تعالی پیدا کرد در سایه ی رهنمود الهی و رهبری انبیا و فرستادگان خدا.

خطیب نمازجمعه شهرستان در آغاز خطبه دوم با ذکر اله و اهداء سلام به محضر آل الله و ، دعوت خود و جمیع نمازگزاران به تقوای الهی ، ضمن تشکر از جناب آقای دکتر حسینی«ریاست محترم اداره دامپزشکی قائم شهر» که مطالبی را قبل از خطبه ها به اطلاع رساندند ، فرمودند: دیروز ، سالروز شهادت امام پنجم ، امام باقر«ع» بوده است . آقا امام باقر به جابر فرمود که : ااگر میخواهی یار و ولی و دوست و همراه با ما باشی ، نمیتوانی به این جایگاه برسی مگر در یک صورت ، که اگر تمام اهل آبادی و شهر تو جمع بشوند و از تو تعریف کنند ، خوشت نیاید ، و اگر تو را تکذیب کنند ناراحت نشوی . یعنی معیارت قضاوت مردم نباید باشد ؛ چه در تکذیب برای تو ، و چه در تعریف برای تو . پس معیار باید چه باشد ؟ فرمود خودت را به کتاب خدا عرضه کن ؛ اگر روَنده ی راه قرآنی ، مسیر درستی در پیش داری ؛ آن وقت ، اگر  مردم چه درباره ی تو تکذیب کنند و چه در باره ی تو تعریف کنند ، وقتی خودت را پایبند به کتاب خدا نگه داشتی ، آسوده خاطر باش که در نهایت مشکلی نخواهی داشت .

رئیس شورای فرهنگ عمومی قائم شهر افزودند: عنوان فضای مجازی . این که شما نشسته اید و بنده اینجا ایستاده دارم صحبت میکنم ، این یک فضای حقیقی است که از این فضا تصویر برداشته میشود و داخل تلفن همراه پراکنده بشود ، آن وقت میگویند در فضای مجازی است . امیرالمومنین«ع» میفرماید  إِنَّمَا الدُّنْيَا دَارُ مَجَازٍ وَ الْآخِرَةُ دَارُ قَرَارٍ ، شبیه به همین معناست . دنیا دار عبور است و دار استقرار دار آخرت است . برای دنیا تنها خلق نشده ایم ؛ بلکه خلق شدیم که از دنیا بهره بگیریم ؛ دنیا به منزله ی مزرعه است و کشاورز زحمتکش از مزرعه استفاده میکند ، محصول برمیدارد برای معیشتش در خانه که آنجا محل استراحت و آرامش است . به همین نسبت ، ما در دنیا عاریه نشسته ایم . دنیا عاریت سراست و به دنیای دیگری که در واقع دنیای حقیقی آنجا است منتقل میشویم .

ایشان افزودند: این ایام ، واقعاً در شریط سختی به سر میبریم که اگر کمی دقت کنیم ، سخت تر از شرایط جنگ تحمیلی 8 ساله است ، چرا که در آن جنگ تحمیلی تجاوز دشمن آشکار بود . دشمن حمله کرد ، دشمن آمد شهرهای نوار مرزی را تصرف کرده بود ، و همه جنگ را حس کرده بودند و دشمن و دوست را میشناختند ؛ اما الان در این شرایط امروزی که استکبار جهانی ، تحت عنوان تحریم ، مضیقه هایی برای ما ایجاد کرد ، عوامل منطقه ای او ، عوامل داخلی او ، همزمان با این جنگ اقتصادی ، جنگ شدید و نرم روانی را علیه این ملت به شدت شروع کردند . در سختی ها معمولاً باید اهل ایمان تضرعشان به درگاه خدا افزایش پیدا کند و به خدا پناه ببرند و از خدا مسئلت داشته باشند ؛ اما عوامل تبلیغاتی شیطان ، با استفاده از این فرصت میخواهند جامعه را از عبودیت و بندگی خدا رویگردان بسازند . لذا میبینید ، مظاهر بی حجابی را گسترش میدهند ، سگ گردانی را گسترش میدهند ،و  اگر بخواهی کسی را نصیحت کنی ، بلافاصله بگوید بروید گرانی را حل کنید ؛ بله گرانی یک مشکلی است ، اما نعوذ بالله آیا مگر در گسترش بی بند و باری ، چاره میشود آن مشکلات؟ هرگز . بلکه بر مشکلات افزوده میشود . اینجا دشمن دوست نما میشود ؛ به ظاهر دوستانه گاهی حرف میزند ، لذا این خطرناک است ، چرا که شناسایی دوست و دشمن مشکل میشود . متقابلاً باید هشیار باشد انسان ، با فراست باشیم و فریب تبلیغات زهرآگین دشمنان را نخوریم . در جنگ تحمیلی ، دشمن در نوار مرزی رسوخ کرده بود ، اما الآن در جنگ فرهنگی و اعتقادی ، در همه ی خانه ها میخواهد نفوذ داشته باشد . به وسیله ی فضای مجازی و ماهواره ها . به ظاهر دلسوزی و خیرخواهی میکنند ، اما در حقیقت نتیجه ای را که در جنگ نظامی به دست نیاوردند ، میخواهند با استفاده از این فرصت دنبال کنند . و افراد ضعیف الایمان را به تجری و پرده دری وادار نمایند . شیطان بزرگ با اعمال تحریم های سنگین ، سختی معیشت و گرانی افسار گسیخته در افزایش قیمت ها را برای ما ایجاد کرد . در چنین شرایطی ، دولت ما دست به اصلاح امور اقتصادی زد ؛ پیدا است اگر چنین اقدامی نکرده بود ، همچنان می بایست مثل دولت قبلی برای پرداخت حقوق ، از بانک مرکزی استقراض کند و وام بگیرد ؛ معنایش این که چاپ پول بی پشتوانه و افزایش تورم سنگین کند . چاپ کردن پول بی پشتوانه اقتصاد فلج را فلج تر میساخت ، نه اینکه اصلاح کند . و گسترش فساد اقتصادی و رانت خواری را میتوانست در جامعه دامن بزند . در چنین شرایطی تکلیف ما چیست ؟ باید فریب تبلیغات مسموم را نخوریم .نعوذبالله در برابر دشمن غدار ، ذلیلانه تسلیم نشویم ، و باید مردانه استقامت کرد ، که وعده ی حق خدا پیروزی است . إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ  ، آنهایی که گفتند خدا و صادقانه استقامت کردند ، فرشتگان رحمت به یاری شان می آیند . ان تنصروالله ینصرکم . اما اگر در برابر شیطان کوتاه آمدی ، در سراشیبی سقوط قرار خواهی گرفت . در سایه ی دین خدا زندگی کردن و عزت ایمانی را حفظ نمودن ، مستلزم صبر و استقامت است ، و نتیجه ی آن قطعاً تحقق وعده ی الهی بر پیروزی و بر نصرت برای اهل ایمان خواهد بود .

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر قائم شهر فرمودند: ما گاهی گرفتار دولتمردان غرب گرا و کم تقید به ارزش ها بودیم، که به جای توکل به خدا ، میخواستند با کدخدا ببندند . اما حالا که بحمدالله افرادی متدین سر کار هستند ، متأسفانه بعضاً فرصت سوزی میکنند . باید گِلِه و انتقاد دردمندانه و برادرانه نسبت به بعضی از دولت مردان داشته باشیم . خطبه های نمازجمعه فرصت بیان مصالح و مفاسد امور اجتماعی است . نمیدانم چرا مازندران مورد بی مهری قرار میگیرد . رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل را متأسفانه به سرعت کنار زدند . مدیرکل آموزش و پرورش را ، از لحظه ای که انتخاب کردند ، چیزی نگذشت که اخیراً خبر استعفای تحمیلی او منتشر شد  . یک سال از عمر دولت میگذرد ؛ آیا این روش آزمون و خطا درست است ؟ آیا این ها مصداق فرصت سوزی نیست ؟ دستگاه با این عظمت آموزش و پرورش ، چرا باید چنین گرفتاری پیدا کند ؟ دستگاه بهداشت و درمان چرا باید چنین ملعبه قرار بگیرد ؟ گرفتار تزلزل در مدیریت میشویم . آیا این خسارت را چگونه باید جبران کرد ؟ چرا باید سرِ زبان ها باشد که وزارتخانه ها در برابر فشار نمایندگان مجلس کوتاه می آیند ؟ من عرض میکنم که چرا با آبروی افراد انقلابی اینگونه بازی میکنید ؟ مگر تکلیف شما وزرا و هیئت دولت و نمایندگان را رهبری معظم مشخص نکردند؟ ؛ هرکسی مگر موظف نیست کار خودش را انجام دهد ؟ شما چرا حواله میکنید ، که مثلاً نمایندگان آن استان مخالفت کردند و ما مجبور شدیم؟ خب اگر بنا بود نظر نمایندگان جلب بشود ، از اول میگرفتید ؛ اگر بنا بود استعلامی بشود ، از ابتدا میگرفتید . چرا کاری میکنید که نمایندگان ، متهم به تخلف از رهنمود رهبر شوند؟ ، و بعد ، برای فرار از ماجرا ، بهانه های يَضحَک به الثکلی «که خانم مصیبت زده هم به آن میخندد» می آورید ؟ بهانه اینکه تعارض منافع وجود دارد! ، که این آقا چون مدرسه غیر انتفاعی دارد نباید مدیرکل باشد ؛ خب این مدرسه غیر انتفاعی اش که قاچاق نبوده است! . اتفاقاً مدرسه ی ایشان از جمله مدارس موفق غیرانتفاعی بوده است و بعد از قرار گرفتن در جایگاه مدیریت آموزش پرورش استان ، از همان مدرسه هم خودش را کنار کشید . بحث بسیار سبک و غیر قابل اعتنای تعارض منافع را در قضیه آموزش و پرورش پیش کشیدند . مشابه اینگونه تصمیم ها ، رد کردن مجوز تأسیسات پتروشیمی در مازندران ، که به بهانه ی زیست پرندگان  مانع شدند . حرفی سبک ، که پرنده ارزش دارد برای مسئولین ما ، ولی جوان های بی کار که خدای نکرده گرفتار فساد بشوند از بیکاری ، اینجا را نباید احساس مسئولیت کرد ؟ بگوییم اینجا یا آنجا صنعت پیاده نشود ؟ هنر میخواهد که هم صنعت باشد و هم فیلتر گذاری باشد و هم آسیب کمتر باشد . من نمیدانم چرا اینها که برای پرندگان مهاجر دل میسوزانند ، چرا ذره ای برای جوانان بیکار ترحم ندارند ؟ . کجا تأسیسات اینچنینی پیاده شد که هیچگونه آسیبی برای محیط زیست نداشته باشد؟ چرا فقط مازندارن باید مورد بی توجهی قرار بگیرد؟ همین تأسیسات صنعتی ، مگر در استان مرکزی وجود ندارد ؟ مگر جاهای دیگر وجود ندارد ؟ چرا باید با مازندران با داشتن لشگر 25 کربلا و سرداران و بیش از 12000 شهید سر افراز ، اینگونه برخورد بشود؟

آیت الله معلمی افزودند: اگر مستقیماً صدای ما به گوش دولتمردان و وزرا نمیرسد ، از استاندار تلاشگر انقلابی ، این سلاله ی رسول خدا ، ضمن تشکر از مساعی ایشان ، انتظار میرود این گلایه های دردمندانه را به گوش دولتمردان برساند ؛ مسئولان بلند پایه و دولتمردان جمهوری اسلامی ، علاوه بر دیانت و امانتداری ، باید از تدبیر و مدیریت قابل قبول برخوردار باشند ؛ منطق قرآن است «حفیظٌ علیم» ؛ منطق قرآن است «قویٌّ امین » کسی میخواهد مسئولیت اداره امور جامعه را عهده بگیرد ، هم باید توانمندی داشته باشد ، هم امانتدار و دیندار باشد . اما این ندانم کاری ها و این تصمیم های ضد و نقیض ، این عزل و نصب های به سرعت ، فرصت سوزی است . الفرصة تمرّ مرّ السحاب . امیدواریم که بیشتر از این ، این اوضاع ادامه پیدا نکند و تصمیمات جدی و بهتری داشته باشند .

ایشان افزودند: مومنین واقعاً باید تحمل را افزایش بدهیم و باید سعی کنیم در عین حال کمک کنیم دولت را ، با پرداختن مالیاتی که واقعاً قانوناً به عهده ی هر یک از ما قرار میگیرد ، تا بتوانیم از این ورطه ی خطرناک بگذریم.

در قسمت پایانی خطبه دوم اسامی شهدایی که هفته ی پیش رو سالگرد شهادت ایشان است توسط آیت الله معلمی قرائت شد.

در پایان خطبه ها ، نمازجمعه این هفته شهرستان به امامت آیت الله معلمی ، و تکبیر نماز با نوای جناب آقای حسن علیزاده اقامه شد.

دیدگاه ها