متن خطبه های نمازجمعه 23 خرداد 1399 شهرستان قائم شهر – خطیب : آیت الله معلمی

جمعه 12 ژوئن 2020

nyij_img_2797_-_copy.jpg

خطبه اول:
دانلود فایل با لینک مستقیم
خطبه دوم:
دانلود فایل با لینک مستقیم
اللهم صلّ علی محمد و آل محمد ؛ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ  الصّلاة والسلام علی سیّد النّبیین حبیب إله العالمین ابی القاسم المصطفی محمد و علَی علیٍّ امیر المومنین و علی الصّدیقةِ الطّاهره سیّدةِ نساء العالمین و علی الحسن والحسین سیّدَی الشباب أهل الجنةِ أجمعین و علی  علی ِ بنِ الحسین و محمدِ بن علی و جعفرِ بن محمد و موسیَ بن جعفر و علیِ بن موسی و محمدِ بن علی و علیِ بن محمد و الحسنِ بن علی و الحجة القائم اَلمنتظَر . اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةِ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَدَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَویلَا.همه با هم صلوات بر محمد و آل محمد…

خودم و همه ی برادران و خواهران را به تقوای الهی تأکید دارم. ابتلائات ،گرفتاری های دنیا ، چه از ناحیه ی دشمن ، در دنیا گرفتاری متوجه انسان بشود ، و چه از ناحیه ی بلایای طبیعی انسان گرفتاری پیدا کند ، در هر دو صورت ، گرچه تیر از کمان همی گذرد ، از کماندار بیند اهل خرد . باید به خدا پناه برد . این ابتلائات دنیا ، هم جنبه ی تنبهی دارد ، و هم جنبه ی تنبیهی ؛ هم بیدار کننده است برای جامعه . گاهی بشر خیال میکند خیلی توانمندی پیدا کرده ، درحالی که مسکین و بیچاره است . اگر یک سری پیشرفت های علمی اتفاق افتاد و اگر در بُعد پزشکی مثلاً پیشرفتی کردیم ، شاید بعضی ها خیال کنند که ما دیگر مستغنی و بی نیاز شدیم و همه ی مشکلات و همه ی بیماری ها را میتوانیم درمان کنیم ؛ یکباره مطلع میشوند یک بیماری جدید آمده . حالا این بیماری جدید ، هم جنبه ی تنبیهی دارد گاهی ، که جامعه تنبیه بشود و بشر تنبیه بشود و تنبه پیدا بکند . از آقا امام رضا سلام الله علیه دیدم روایتی را در عیون اخبار الرضا ، که میفرمود : جامعه ی بشری ، چه مسلمان و چه مسیحی ، چه بودائی و چه یهودی ، اینها وقتی گناه نویی می آفریند و ظلم و ستم نویی را پیشه میکند ، منتظر گرفتاری نو هم باید باشد . در هرصورت امیدواریم که هم موجب تنبه برای ما شده باشد ، و اگر هم جنبه ی تنبیهی دارد ، خب تنبیه خدا در دنیا بهتر است از اینکه در آخرت تنبیهمان بکند. امیدواریم خدای منان با الطاف کریمانه ی خود به زودی این بلیه را از همه ی مؤمنین عالم ، به ویژه از ملت صبور ایران دور بگرداند ان شاءلله.

بحمدالله به فضل الهی مردم ما در این قضیه ی اخیر خوب درخشیدند و خوب عمل کردند ؛ حالا از تشکیلات بهداشت و درمان ، از پرستاران مخصوصاً باید تشکر و تقدیر داشته باشیم ؛ کم نیاوردند ، و بحمدالله خوب استقامت کردند ، بنیه دارد ملت ایران .بنیه ی ملت ایران اعتقادات دینی  او ایمان به خدا و توکل به ذات اقدس او است .

خدا را باید شاکر باشیم به داشتن رهبری حکیم و فرزانه که به موقع ورود پیدا کرد و جامعه را هدایت کرد . ببینید ، در این شرایط کرونا ، بعضی از شهرهای اروپایی ، شده بود عرصه ی غارتگری و چپاول ، که مردم بریزند فروشگاه ها را غارت کنند ، اما اینجا شده صحنه ی رزمایش مواسات، ایثارگری.تفاوت ره از زمین تا آسمان . چرا اینجا چنین و چرا آنجا چنان؟ خب اینجا باورهای دینی اثرگذار در دل مردم ما و در دل خانواده ها است  . اینجا مردم در سایه ی امامت و ولایت به سر میبرند .امامت و ولایت شیرازه ی پیوند همه ی اقشار و همه ی گروه های سیاسی و غیرسیاسی است و همه را منسجم و متحد کردن و همه همدل و همسو عمل کردن ، و به کمک مسئولین دستگاه های ذیربط شتافتن.الحمدلله ، اگر اخبار مربوط به کشورهای غربی و مخصوصاً آمریکایی ها را نگاه کنید خب میبینید که واقعاً آنها اینهمه داعیه دار حمایت از حقوق بشر و دوموکراسی اند ، اما به چه روز نکبتی افتادند.اینجا کرونا مردم و مسئولین را به هم نزدیک و به هم مهربان ساخت ، آنجا افسر پلیس آمریکایی ، یک شهروند را به کمترین بهانه آسیب بزند . حالا این قسمتی که نشان داده شد ، گردن این بیچاره زیر زانوی افسر خبیث و سنگدل آمریکایی است ، ولی دستش را پشت سر ، پایش را پشت آن اتومبیل، دیگران نگه داشته بودند ؛ ببینید کجای دنیا ، کدام انسانی چنین اجازه را میدهد ؟ شما نگاه کنید اگر احیاناً یک جاسوس و خیانتکار و خرابکاری در ایران دستگیر میشد ، فریاد آنها بلند میشد که نقض حقوق بشر است و میگویند چرا طرف را زندانی کردند و این نقض حقوق بشر است و حالا داخل خیابان و موقع دستگیر کردن طرف ، آنقدر زانو را بر گردنش بفشرد که او جان بدهد ، او حالا داعیه دار حقوق بشر میخواهد باشد . خداوندا تو را شکر . اگر ابتدای پیروزی انقلاب ، امام بزرگوار ماهیت امریکا را تبیین میکرد ؛ اگر بعد از رحلت امام ، مقام معظم رهبری ، 15 سال قبل عنوان دست چدنی و دستکش مخملی آمریکا را بیان فرمود ، و فرمود آمریکا میخواهد ماهیت پلید خود را پنهان کند ، الحمدلله که امروزه ماهیت آمریکا را دنیا تماشا کرد که چگونه خباثت و سندگلی دارد و به دروغ ادعای حمایت از حقوق بشر دارند.امیدواریم که این اوضاع برای بیداری بیشتر و برای مقاومت بیشتر ملت ها زمینه ی مساعد را فراهم کند.

مناسبت هایی دارد این هفته و این ایام ، از جمله ی آنها امروز بیستم شوال است ، سالروز تبعید آقا موسی بن جعفر از مدینه به عراق ؛ در چنین روزی در سنه ی 179 ، هارون الرشید خبیث ، آقا موسی بن جعفر را از مدینه ابتداءً به بصره و بعد به بغداد در زندان بغداد مظلومانه با سم به شهادت رسانده بودند .

دوشنبه هم سالروز شهادت مجاهدان مؤمن از اعضای هیئت های مؤتلفه ، در سال 1344 است . شهیدان بزرگوار محمد بخارایی ، حاج صادق امانی ، رضا صفار هرندی ، مرتضی نیک نژاد ، از گروه مؤتلفه بودند ؛ پشت سر اعدام انقلابی حسنعلی منصور که عامل آمریکا و اسرائیل بود در کشور ، به اصطلاح برای چشم زهره گرفتن از مردم ، به جای یک نفر خبیث حسنعلی منصور چند تَن از مؤمنین خوشنام ، از مبارزان واقعاً متدین  را به شهادت رسانده بودند در آن سال . اینها در آن ایام ، غریبانه و مظلومانه ، اعدامشان کردند ، اما اجازه نمیدادند خانواده مراسم برگزار کند .

سه شنبه سالروز تأسیس جهاد سازندگی  در سال 58 به فرمان امام راحل است؛ اگر واقعاً آن روحیه ی جهادی را دولتمردان ما حفظ میکردند ، در انتخاب مدیران ، اوضاع ما قطعاً بهتر از امروز بود . روحیات جهادی کارساز بوده،ولی متأسفانه حفظ نشده است . جهاد سازندگی پیام انقلاب را به اقصی نقاط کشور و به عمق روستاهای محروم برده بود.با جهاد سازندگی ماهیت انقلاب و امام به مردم نمایانده شده بود . بهترین تدبیر این دولت و دولت های قبل ، اگر واقعاً تدبیری درکار بود ، این میتوانست باشد که مدیران جهادی را و مدیران انقلابی را با داشتن روحیات جهادی به کار میگرفتند ، که اگر مدیران با روحیات جهادی در دولتمردان بیشتر حضور میداشتند ، قطعاً گرفتار این گرانی ها و این نابسامانی ها نشده بودیم .عناصر فعال و با تحرک باید مدیر باشند . شما ببینید در قضیه ی ارسال بنزین به ونزوئلا ، کشتی های جمهوری اسلامی ، که مقام معظم رهبری تشکر کرد از کاپیتان و خدمه و آنها هم چقدر جان و روحیه گرفتند ، اما دولت چه کرد ؟ یک کلمه شنیدید از تشکر دولت از این اقدام اصلاً؟ وزیر نفت مثلاً تقدیری کرده باشد؟ گویا مشکل پیداکرده باشد که اصلاً نتواند حرف بزند! . چرا ؟ چون کدخدای دنیا آمریکا بود و او گفت که نه ، اینکار را نکنید ، اما با اشاره ی رهبری معظم انقلاب و مصوبه ی شورای عالی امنیت ملی این حرکت آغاز شد . اراده وقتی با توکل به خدا باشد ، قطعاً خدای رحمان یاری میکند و اقتدار می آورد .تهدید کرده بودند و ناوهای جنگی در کارائیب مستقر کرده بودند که راه کشتی های نفت کش را سد کنند ، اما به فضل الهی جرئت نکردند و نتوانستند اقدامی کنند . یعنی در برابر دشمن هرقدر کوتاه بیایی دشمن جرأتش بیشتر میشود و دشمنی اش افزایش پیدا میکند ، اما اگر  مقاومت کنی از شر دشمن خلاص میشوی . امیدواریم که خدای رحمان اوضاع فعلی ما را به بهترین وضع تبدیل بکند ، یعنی از این گرانی افسار گسیخته نجات دهد . خب اینهمه خبر میرسد که ظرف یک ماه اخیر یا حد اکثر دوماه اخیر چند هزار دستگاه وسیله ی نقلیه و اتومبیل از داخل محوطه های احتکار شده و انبارهای سرپوشیده و سرباز به دست آوردند . خب اگر واقعاً مدیریت درستی درکار بود و اگر نظارت درستی در کار بود ، چرا میبایست اصلاً این اتفاق بیافتد؟ چرا یک نفر یا چند نفر محدود هزاران دستگاه خریداری کنند ؟خب پیداست که میخواهند بازار سیاه درست کنند و احتکار کنند و گران کنند و داد همه را در بیاورند. خب اینجاها جای برخورد است و چه کسی باید برخورد کند ؟ دستگاه اجرایی مدیریت دارد ، و متخلف را او باید به استگاه قضایی معرفی کند ، نه اینکه دستگاه قضایی بگردد و متخلف را پیدا کند . دستگاه اجرایی با دستورات و بخشنامه ای ارز را توزیع میکردند ، و عده ای هم ارز گرفتند و به تعهد عمل نکردند ، خب چه کسی باید یقه ی آنها را بگیرد؟ خب دستگاهی که این ارز را به آنها پرداخت کرد باید یانها را به دستگاه قضایی معرفی کند . ارز را گرفتند و رفتند کانادا منزل گرفتند! اما چرا اینقدر دفاع میکردند که ما دلار را به مردم دادیم؟! آخر آن آدمی که رفته کانادا نشسته واقعاً مردم کشور ایرن بود؟ اگر واقعاً یک ذره غیرت ایرانی بودن میداشت که نمیرفت با سرمایه ی کشور در کانادا بنشیند.حالا دستگاه قضایی تحرکات خوب و مثبتی را آغاز کرد ، امیدواریم که دستگاه اجرایی هم همسو و هماهنگ بشود . نه متأسفانه بعضاً گاهی دنبال کارشکنی برای دستگاه قضایی.

خب این ایام ، واقعاً گرانی از یک سمت بسیار آزاردهنده است ، و مسئولین باید احساس مسئولیت بکنند . بعضی از شهروندان گاهی از بعضی از دستگاه ها گله ای دارند ما منتقل میکنیم به مدیران ، اما چون خود آن طرف نمیشنود ،خیال میکند که ما بی تفاوت نشستیم و نگفتیم . خیلی از شهروندان گله دارند که به این اداره و آن اداره زنگ میزنیم کسی پاسخگو نیست که گوشی را بردارد و اگر سوالی داریم جواب ما را بدهد . خب همه ی ادارات روابط عمومی دارند ، این روابط عمومی باید پاسخگوی مردم باشد ، به اداره ی آب و فاضلاب شهری هم عرض میکنم اگر واقعاً بنا دارند ، قرار سالانه دارند که پمپ جریان آب را از یک ساعت مقرر باز کنند ، خب در طول سال ، اذان صبح ، اذان مغرب ، زمانش تغییر میکند ، اگر قرار گذاشتند ساعت 5 صبح پمپ را روشن کنند ،اما الآن قبل از چهار اذان صبح است و آن زمان مؤمنین ، خیلی از خانواده ها نیاز به آب دارند ، ولی آب قطع است در بعضی از قسمت ها ، گله دارند ، امیدواریم که ان شاءلله مدیریت آب و فاضلاب به این مسأله توجه بفرمایند .

چهارشنبه سالروز شهادت آقا امام صادق سلام الله علیه است .البته ان شاءلله در فرصت های مقتضی شب و روز شهادت ، مؤمنین خواهند شنید قضایای دوران آقا امام صادق را ؛ خدمات ماندگار آقا امام صادق را ، خباثت و دشمنی دشمنان در روزگار آقا امام صادق را . سلامی عرض میکنیم ، السلام علیک یا جعفربن محمد ایهالصادق البار الامین . ز داغ حضرت صادق دلم تنها نمیسوزد ، دلی نبود که از این داغ جان فرسا نمیسوزد . عجب نآید ز منصور آن  ستم ها بر ولی حق . دل بی مهر او بر زاده ی زهرا نمی سوزد . ز انگور به زهر آلود آخر کرد مسمومش ، دل گلچین به پرپر کردن گل ها نمیسوزد . بوَد قبر رئیس مذهب در بقیع ویران . از ستم همین وهابیون . وهابیونی که از دل وهابیون داعش در آمده است. امتداد جریان تخریب کنندگان قبور امامام در بقیع ، در چهره ی داعشی های امروز نمایان است . غمی زین بیش در عالم دل ما را نمیسوزد . مهی کاز نور علمش عالم علم است نورانی ، چرا بر تربتش شمعی در این شبها نمیسوزد .

گویم ز امام صادق این طرفه حدیث ، تا شیعه ی او به لوح دل بنگارد : فرمود که بر شفاعت ما نرسد ، هر کس که نماز را سبک بشمارد . فرموده بود که به شفاعت ما نمیرسند آنانی که نماز را سبک میشمارند .

((((((((((((((به تبع هرهفته خطبه های نمازجمعه قائم شهر مزیّن به اسامی شهدای شهرستان است که هفته ی پیش رو سالگرد شهادت آنها است ))))))))))))))) و همچنین عزیز مجاهد بزرگ ، سردار رشید ، سردار مقاومت ، که اخیراً به خیل شهدا پیوست ، دکتر رمضان عبدالله . اسرائیل برای ترور او پنج میلیون دلار جایزه گذاشته بود . او هم عاشق شهادت بود ، ولی در پی بیماری دار فانی را فدا گفت و به خیل شهدا ملحق گشت . نثار ارواح همه ی شهدا ، همه ی شهدای مقاومت ، همه ی شهدای دفاع مقدس ، عزیزان شهدایی را که نام بردیم ، و همچنین مجاهد راحل ، دکتر رمضان عبدالله صلوات بر محمد و آل محمد . اللهم صل علی محمد و آل محمد.

{{بسم الله الرحمن الرحیم ؛ والعصر ؛ ان الانسان لفی خسر؛ الا الذین ءامنوا و عملوا الصالحات؛ و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر ؛ صدق الله العلی العظیم}}

پایان خطبه دوم//

دیدگاه ها