مراسم نماز جمعه 17 خرداد ماه 1398 شهرستان قائم شهر به روایت تصویر

جمعه 17 خرداد 1398

مراسم نماز جمعه 17 خرداد ماه 1398 شهرستان قائم شهر با اجرای جناب آقای رضا قدمی آغاز ، و پس از  قرائت اذان ظهر با نوای مؤذّن جناب آقای حسن علیزاده ، خطبه های نمازجمعه توسط امام جمعه قائم شهر و نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری قرائت شد.

ابوالشهیدین آیت الله معلمی در آغاز خطبه ی اول با قرائت آیات 33 إلی 36 سوره مبارکه قَمَر کلام الله مجید ، فرمودند:امیدوارم خدای رحمان به همه ی ما توفیق درک و فهم آیات نورانی قرآن را به لطف و کرمش عطا بفرماید . رموز قرآن زمینه ساز نجات انسان ، توجه به ذات اقدس اله ، و دستورات او ضامن سعادت دنیا و آخرت انسان است.

ایشان در ادامه با اشاره به آیات سوره ی مبارکه قمر افزودند: آیات مربوط به قوم نوح ، هود ، صالح را خدای رحمان در قرآن به این هدف مطرح مینماید که خاتم پیغمبران تسلی خاطر داشته باشد و بداند که در گذشته هم پیامبران الهی مورد اذیت و آزار جامعه ی خود قرار داشتند . ناسازگاری و دشمنی و مخالفت در برابر انبیا سابقه دارد . لذا پیغمبر خدا هم صبور باشد ، که صبور بوده و با نزول این آیات بر صبر او افزوده میشد . و البته سرانجام اقوامی که در برابر وحی ، در برابر پیامبران مخالفت و نافرمانی کرده بودند ، آن هم عبرت برای مردم مکه باشد . بدانند که قوم نوح به چه سرنوشتی مبتلا شدند . قوم صالح پیغمبر ، هود پیغمبر ، لوط پیغمبر ، به چه سرنوشتی مبتلا شدند. در این سوره ی مبارکه ی قمر ، بعد از بیان گوشه ای از سرگذشت اقوام نوح و ثمود و هود ، رسیده به قوم لوط پیغمبر . شدت عذاب وم لوط در برابر اقوام دیگر بیشتر است ؛ چرا بیشتر است؟ برای اینکه خلافکاری و بی حیایی ایشان بیشتر بود . به تناسب جرمی که انسان مرتکب میشود ، به تناسب گناهی را که دامن میزند باید عواقب آن هم باشد .

آیت الله معلمی در قمست انتهایی خطبه اول فرمودند: ببینید ، خدا به هرکسی قدرت و توان داد و عقل و فهم داد ، هریک از اینها سرمایه های مادی و معنوی ، در کنارش هم یک مسئولیت قرار دارد . اگر خدا به من و شما درک و تشخیص  و عقل داد ، دربرابر تشخیصمان آیا پایبندی در عمل داریم یا نه؟ . خدا توانمندی مالی داد ، آیا به فکر فقرا هستیم یا نه؟. زکات فطره را پرداخت کردیم یا نه؟ زکات مال را ، خمس مازاد بر معونه از محل تکسّب را ، از درآمد ها ، مازاد بر هزینه را تخمیس کردیم یا نه در طول سال؟ .

خطیب نمازجمعه شهرستان در آغاز خطبه دوم با ذکر اله و اهداء سلام به محضر آل الله و ، دعوت خود و جمیع نمازگزاران به تقوای الهی فرمودند: وارد مسجد که میشویم ، بسم الله الرحمن الرحیم ، برای تطهیر میرویم ، مستحب است موقع وارد شدن بگوییم بسم الله الرحمن الرحیم ، وارد رخت خواب میشویم که بخوابیم ، بسم الله الرحمن الرحیم . یعنی اینکه هیچگاه انسان از یاد خدا غافل نباشد . انسانی که همواره به یاد خدا باشد و دل به دستورات الهی داشته باشد ، آن انسان ، هم در زندگی موفق است و هم برای آتیه ی خود نباید نگرانی داشته باشد . خدای رحمان کسی را بی جهت عذاب نمیکند . عذاب ، نتیجه ی بد عمل کردن انسان میشود . امیدواریم که خدای منان به من گوینده و همه ی شما شنوندگان عزیز ، توفیق آن دهد که آنی و لحظه ای از یاد او غافل نباشیم .

امام جمعه ی قائم شهر در ادامه افزودند: حضور پرشکوه مردم مومن و صبور در راهپیمایی روز جهانی قدس و همچنین حضور جدی و مصمّم قشرهای مختلف در سالروز ارتحال امام  که کنار مرقد نورانی و مضجع شریفش ، پای سخنان جانشین شایسته اش ، مقام معظم رهبری ، نشستن و حضور پیداکردند ، و همچنین حضور مومنین مخلص ، صبور ، مومن ، روزه دار در ماه رمضان ، در نماز عید سعید فطر ، مخصوصاً در تهران ، مظهر عظمت و شکوه و اقتدار و عزت ملت بزرگ ایران بود . و همچنین مراکز استان ها ، و احساس میکردم واقعاً امسال باشکوه تر از سالهای قبل حتی . و همچنین همینجا هم در همین مصلی قطعاً عزیزانی که بودند ، خودشان میدانند که از سالهای قبل پرجمعیت تر نماز عید برگزار شده بود .استثنایی بود نسبت هب سالهای قبل . این حضور گسترده و مصمم ، حکایت از بصیرت ملت ، آگاهی ملت ، وقت شناسی ، دوست شناسی ، دشمن شناسی ، و روح مقاومتی که نشأت گرفته از مکتب و اندیشه ی امام راحل است در ملت ؛ شیطان بزرگ ، استکبار جهانی ، از یک سال قبل ، به قول خودشان فشارها را افزایش دادند علیه ملت ایران ؛ البته بخشی از مشکلات معیشتی و اقتصادی نشأت گرفته از بی تدبیری ها ، و عدم پیشبینی های لازم ، یعنی ، آن ایامی که سرگرم و دلبسته ی مذاکره بودیم ، فکر این معنا را نکرده بودیم که اگر یک وقتی شیطنت کنند ، زیر برجام را خالی کنند بزنند ، ما در آن صورت چه کنیم؟ . اگر بخواهند به عداوت و دشمنی شان و به تحریم های همه جانبه ی اقتصادی شان ادامه بدهند ، ما چه کار کنیم ، برنامه ریزی متأسفانه از پیش نداشتیم . اما معذلک این صبوری ملت ، واقعاً سند بصیرت ملت است . موقعیت شناسی است . خب یک وقتی آدم چاره دارد که سختی را تحمل نکند ، اما یک وقتی میبیند که نه ، چاره ی دیرگی نیست و باید سختی را تحمل کرد . اینجا چرا چاره ی دیگری نیست و سختی را تحمل کرد؟ این جا دشمن میخواهد ما را ذلیل کند و به ذلت بکشاند ، میگوییم هیهات منا الذله . ما سختی های معیشتی و اقتصادی را تحمل میکنیم ، اما زیر بار ذلت پذیرفتن همه ی دستورات شیطان بزرگ نمیرویم . این معنا خیلی ارزشمند است ، و خیلی مهم است . و البته مردم ، بصیر هستند ، صبورند ، ولی عمده ی تأثیرگذاری سخنان حکیمانه ، راهگشا ، رهبری های واقعاً از موضع الهی ، یعنی رهبران الهی در امتداد تاریخ ، راهنمایی هایشان برای جامعه از یک سنخیت مناسب مرتبط به هم برخوردار بوده و هست ، همانگونه ای که امام راحل ، مکتب مقاومت در برابر استکبار را برای ملت ، هم تبیین کرد و تعریف کرد ؛ جا انداخت بحمدالله ملت شده ملت مقاوم و الآن در این روزگار سی سال بعد از ارتحال امام ، رهبری معظم انقلاب در همان راستا ، ولی با تحمل خیلی از سختی ها ، در همین ماه مبارک رمضان ، اجتماعات مختلف ، با قشرهای گوناگون ، در محضر ایشان ، به تناسب جمعیت ، اما آنچه را که بیان میکرد ، نیاز جامعه ی ما در شرایط فعلی بود . مخصوصاً این چند روز اخیر ، هم در مرقد امام و هم در نماز عید و هم دیدار با مسئولان ، بعد از اقامه نماز ، بیانات راهگشا و حکیمانه ، چراغ راه ملت است ؛ خدایا این نعمت را از این ملت نگیر . خدایا بر طول عمر و دوام صحتش به کرمت بیافزا . سخنانشان در مرقد در معرفی امام راحل و سیره ی عملی امام ، مسیر پیش روی ملت و دولت ؛ تأکید بر پرهیز از حاشیه سازی ؛ صریحاً فرمود الآن مشکل اصلی ، مشکل اقتصادی کشور است . دولتمردان از حاشیه سازی پرهیز کنند و به این مهم بپردازند .

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان قائم شهر در ادامه افزودند : از صدا و سیما باید تشکر کنیم که برنامه ی  روایت رهبری را که برنامه اش را پخش کردند. من مدت ها بود که آرزو داشتم همیشه ،گاهی هم به بعضی از مسئولین منتقل هم میکردم که چرا این کار را نمیکنید . البته هنوز هم زوایای جلسه ی آن روز ، همه اش پخش نشده . خب ملاحظه میکنند و رعایت حال بعضی  را میکنند و پخش نمیکنند . خدا کند که پخش کنند تا مواضع مشخص بشود . سی سال است که دوست و دشمن دارند تماشا میکنند هنر رهبری او را .سی سال است دشمن دارد تماشا میکند که چگونه بر خط امام پافشاری دارد . بله ، آن بقیه را اگر پخش میکردند آنوقت همه میفهمیدند ؛ چون در آن مجلس ، یکی دو سه نفر ، شاید حد اکثر سه نفر مخالفت داشتند ، لذا مقام معظم رهبری فرمود وقتی داخل این مجلس مثلاً با صلاحیت من برای رهبری مخالفت میشود ، فردا چگونه حکم من نافذ باشد در جامعه  ؟ . یعنی در شرایطی که این بگومگو ها وجود دارد ف بروید سراغ کسی دیگر . بزرگتر و لایق تر از من ؛ هدفش این بود ؛ و اصرار داشت نپذیرد ، اما وقتی که مجلس ، اکثریت قریب به اتفاق ، یعنی در مرحله ی دوم که رأی گیری شده بود ،ظاهراً  الّا سه نفر بقیه متفقاً رأی داده بودند و آنوقت بعد از آنی که این مسئولیت واقعاً بر او تحمیل شده بود ، فرمود: طبق سنت الهی که به پیغمبران تأکید میشود که امر امامت امت را با قوت و قدرت بردارید ، امیدوارم خدای رحمان توفیق بدهد با قدرت و قوت بتوانم بردارم. یک وقتی است که کسی اشتیاق دارد برای یک ریاست و جایگاه ، میرود این را ببیند و آن را ببیند و واسطه بگذارد ، اما یک وقتی خودش پرهیز میکند ، واقعاً باید آدم کف پایش را ببوسد . که من نه ، دیگری را بگویید . آنوقت وقتی سرآخر میگویند موافقین بلند بشوند ، خودش نشسته اند و نگاه هم نکرد ، واقعاً اشک من را این صحنه در آورد ، نگاه هم نکرد ببیند  که چه کسی بلند میشود و چه کسی بلند نمیشود . سرش را پایین انداخت و پناه برده بود به خدا . اینها می ارزد و کم یاب است ، این ها کیمیاست ، این حالت و این روحیه .

رئیس ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر قائم شهر در ادامه فرمودند : این ایام سالگرد درگذشت مرحوم مغفور حجت الاسلام حاج شیخ محمدعلی نوریان ، پدر شهید و نماینده ی امام راحل بود در روزگار امام در جهاد سازندگی و بعدها عنوان جهاد کشاورزی پیدا کرد ، همچنین از بعد از ارتحال امام ، از سوی رهبر معظم انقلاب ، و سالگرد ارتحالش این ایام است  و برای پنجشنبه ای که پیش رو داریم ف عصر پنجشنبه در کفشگرکلا ساعت 5 تا 7 ، بعد از ظهر گذاشتند و عمومی است . البته پای پیکرش که بحمدالله جمعیت سنگینی حضور پیدا کرده بودند . ایشان اوایل تشکیل نمازجمعه بعضاً نمازجمعه را هم اقامه میکرد و امام جمعه ی موقت بودند و بعدها که بیماری و عارضه ی سکته پیدا کرده بودند ، از ادامه ی اقامه ی نمازجمعه محروم مانده بودند . امیدواریم خدای رحمان او و همه ی حق داران جمعه حاضر را غریق رحمت بفرماید.

در  پایان خطبه ها ، نمازجمعه شهرستان به امامت ابوالشهیدین آیت الله معلمی و تکبیر نماز با نوای جناب آقای حسن علیزاده اقامه ، و بین دو نماز جمعه و عصر ، از طراحی تابلوی چهره ی شهیدان غلامرضا و غلامعلی معلمی ، توسط استاد محمد حیدرپور رونمایی و توسط ایشان به پدر این شهیدان بزرگوار «آیت الله معلمی» تقدیم شد.

لازم به ذکر است علیرغم هماهنگی های صورت گرفته و اطلاعرسانی های عمومی در مورد حضور و پاسخگویی رؤسا و معاونین ادارات حفاظت از محیط زیست ، منابع طبیعی و میراث فرهنگی قائم شهر به عنوان میز خدمت این هفته ، ضمن تشکر از ریاست و معاونین  اداره میراث فرهنگی قائم شهر به جهت حضور و اداء تکلیف ، متأسفانه مسئولین ادارات حفاظت از محیط زیست ، منابع طبیعی شهرستان ، در مراسم نمازجمعه جهت پاسخگویی به عنوان میزخدمت حاضر نشدند.

nn92_img_9873.jpg

1txg_img_9864.jpg

dbcw_img_9876.jpg

7a6x_img_9480.jpg

0og2_img_9889.jpg

20il_img_9907.jpg

60cd_img_9911.jpg

3z25_img_9931.jpg

ea4k_img_9940_-_copy.jpg

t9c_img_9946.jpg

دیدگاه ها